Bebeğim neden arkaya dönük oturmalı?

Ilgaz’ın boyu uzayıp da, arabada ana kucağında ayaklarını uzatarak oturamaz hale gelince, oto koltuğu araştırmaya başladık. Baktık ki oto koltuklarının alt ağırlık sınırları 9 kilogramdan başlıyor, boş yere sıkıştırıp, arka koltuğun döşemesini seyrettiriyoruz çocuğa diye hayıflandık. Kuzenim en güvenli yerin arka koltuğun ortası olduğunu söylemişti. Bunun nedenini merak edip araştırırken, tesadüfen başka önemli bir konuyu atladığımızı farkettim.

Bebek araba koltukları, en az 1 yaşına kadar (1 yaşını geçtikten sonra da arkaya da bakabilen oto koltukları, koltuğun sınırı elverdiği müddetçe) ve başı koltuğun sırtının tepesini geçmediği sürece, yani olabildiğince uzun süre, arkaya bakacak şekilde yerleştirilmeliymiş (linkte resimle gösterilmiş). Birçok kaynak bu süreyi 4 yaş olarak öneriyor.

Bebeklerin arkaya bakması 4-5 kat daha fazla güvenliymiş. Bunun nedenleri şöyle açıklanıyor:

 • Veriler, yandan alınan darbelerde(en ölümcül olanıymış), arkaya dönük yerleştirilmiş koltuklarda oturan bebeklerin 4 kat daha fazla korunduğunu gösteriyormuş.
 • Önden çarpmalarda her şey öne doğru fırlar. Yetişkin vücudunu emniyet kemeri tutarken başı öne doğru gider ve geri gelir. Bebeklerde de aynı durum oluşmakla birlikte, yetişkinlerinkine kıyasla, başları vücutlarına göre daha büyük (bebeklerin vücudunun %25’i baş, yetişkinlerinkinin sadece %6’sı) ve ağır olduğundan 4 kat daha kuvvetli olarak fırlarmış. Üstelik omurgalarındaki kemik ve bağları henüz esnek kıkırdak yapıdayken, omurilik aynı esnekliğe sahip değilmiş. Omurga esnerken, içindeki omurilik esneyemeyince, bu tarz bir çarpmada bebeğin felç riski ciddi şekilde artıyormuş. Eğer emniyet kemeri bağlı ise, kazalarda ağır ve ölümcül darbeler genelde baş ve boyun bölgesi ile sınırlı kalıyormuş. Bebeğin başı koltuğun koruması içinde kaldığından, yabancı cisimler tarafından zarar görme riski de önemli ölçüde azalıyormuş.
 • Arkadan gelen çarpmalar, kazaların sadece %4’ünü oluştururken, genelde daha hafif kazalar olurmuş (Ön ve yandan olan kazalarda genelde araçlar ters istikametlerden geldiğinden çarpışma kuvveti çok daha yüksek, arkadan çarpılan araç öne doğru itilerek yolcu üzerindeki kuvveti azaltıyor).
 • Ayakların arka koltuğa değmesinin ise hiçbir tehlikesi yokmuş ve bebeğe rahatsızlık vermezmiş (yetişkinlerden çok daha esnekler). Varsayalım ki bacağında kırık oluştu. Bu kırık boyundaki gibi kalıcı bir hasar vermeden iyileşebilir.

Öyle anlaşılıyor ki, biz yetişkinler de geriye dönük seyahat etsek daha güvende olacağız.  İngilizce okuyabiliyorsanız, bu linkte konu çok güzel açıklanmış.

Siz de bizim gibi, aman boşuna sıkışmasın çocuk, yolu seyrede seyrede seyahat etsin, nasıl olsa alacağız diye koltuğu öne çevirivermeyi planlıyorsanız, aşağıdaki test videolarına bir göz atın.

Arkaya bakan bebek çarpışma testi

Öne bakan bebek çarpışma testi

Kucakta bebek çarpışma testi

Norveççe bir forumda anne babalar çocuklarının arkaya dönük araba koltuklarında fotoğraflarını yayınlamışlar. İsveç, Norveç ve Amerika’da birçok ailenin çocukları kocaman olana kadar geriye dönük seyahat ediyor. Maxi-Cosi’nin İsveç sayfasında 9-18 kg aralığında tek bir koltuk tanıtılıyor (Mobi), bu koltuk iki yönlü (convertible) bile değil, sadece arkaya dönük monte edilebiliyor. Tüm Avrupa ülkelerinde durum böyle değil. Bu bilgileri verdikten sonra, keşke Türkiye’de satılan arkaya dönük monte edilebilen koltuk modellerini de yazıp bitirebilseydim. Hummalı arayıştan sonra bu koltuklardan Türkiye’ye hemen hemen hiç getirilmediği üzücü sonucuna ulaştık. Britax Römer’in distribitörü ile görüştüğümde, Avrupa standartlarında öne bakarak seyahat önerildiğini ve Türkiye’de de Avrupa standartları baz alındığından arkaya bakan koltuk getirmediklerini ilettiler. Hangi standardı seçeceğinize karar vermeden önce İsveç ve İngiltere’de yaşanan kazalardaki çocuk ölüm oranlarını inceleyebilirsiniz (Kırmızılar İngiltere, maviler İsveç).

Aramaktan vazgeçmiş değiliz. Eğer böyle bir koltuğu nereden edinebileceğimizi biliyorsanız lütfen yazın. Ben de edindiğim bilgileri tekrar paylaşacağım.

Güncelleme: Volvo’dan koltuğu aldık, kullanıyoruz. Volvo (Britax üretiyor) geriye dönük koltuk yorumları . Başka ailelerin de bu konuda araştırmaları oldu, her iki yazının yorumlarına da bakın mutlaka.

Sağlık ve güvenlikle ilgili tavsiyelerim için sitenin Kullanım Şartlarını tekrar hatırlatmak isterim.

Geriye Dönük Koltuk Sevenler Dayanışma Grubu

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

19 yorum

 1. merhabalar. oto koltuklarıyla ilgili yazınızı okudum. biz de şu an araştırma içindeyiz. acaba bahsettiğiniz arkadaya dönük koltuklardan bulabildiniz mi? ya da hangi markada karar kıldınız öğrenmemiz mümkün mü?

 2. Merhaba Münevver Hanım,

  Halen araştırma içindeyiz. Ilgaz Türkiye’de ana kucağı ile en uzun seyahat eden bebek rekorunu kırdı bile. Türkiye’de sadece Volvo’nun yedek parça olarak getirdiği Britax’ları bulabildik. Temasa geçtiğimiz servis, sipariş verip servise geldiğince arabamızla giderek denemeyebileceğimizi iletti. Oldukça yardımcı oldular. BeSafe’i getiren Karma diye bir üretici var, BeSafe’in Combi modelini getiririz sadece sizin için isterseniz dediler, ama arabada deneme şansımız olmadığından cesaret edemedik. Saab’ın da var ama fiyatı çok pahalı ve hangi üreticiye ait olduğu bilgisine ulaşamadım. Sanırım Volvo’dan alacağız. Son olarak, sadece emin olmak için İsviçre’deki bir siteye mail attım, buraya gönderirler mi ve hangi modeller arabama uyar diye. Maxi-Cosi’nin Mobi diye bir modeli var. Britax iyi bir marka, testleri çok iyi ama sanırım Mobi biraz daha ufak bir koltuk, o yüzden onu da değerlendirmek istedim. Yani yoklukta hala alternatif yaratmaya çalışıyorum. En kısa süre içinde yaptığım araştırmalarla birlikte detaylı bir güncelleme yazısı yazacağım bu konu ile ilgili.

  Sevgiler, iyi şanslar,
  Damla

 3. merhaba aynı arayışa ben girmiş durumdayım son 2 aydır arkaya dönük araba koltuğu arıyorum. bunlardan ilki volvo, 2. römer 3. besafe(sanırım volvo ve ferrari içinde üretimi bunlar yapıyor ve norveçte kullanılıyor) malesef römer ve besafe in arkaya dönük olanları Türkiye de yok. birtek ferrari var onda da isofix yok. siz sorunu nasıl çözdünüz ve hangi ürünü aldınız. eğer volvo alırsam arabam ford ona da uydurabilirmiyim.
  teşekkürler
  hande

 4. Hande Hanım, biz Volvo’dan aldık, halen kullanıyoruz, yorumları bu yazının en altındaki linkli yazıdan bakabilirsiniz. Bir Volvo’yla görüşün isterseniz, o günden bu yana tecrübelenmişlerdir bu konuda. Yardımcı olamazlarsa bizim aldığımız yerin iletişim bilgilerini mail atarım size.

 5. teşekkür ederim sanırım en iyi alternatif volvo görünüyor. bu konuya bukadar önem verdiğiniz ve burada da bilgilerinizi paylaştığınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Türkiye de arkaya dönük koltuk arayanın sadece ben olmadığıma da ayrıca sevindim. sizin aldığınız yerin bilgilerini gönderirseniz sevinirim. geçen hafta volvoyla görüştüğümde deneyemeyeceğimi ancak satın alındıktan sonra getirebileceklerini söylediler bende arabama uymazsa diye endişelenmiştim. ama araştırdıkça görüyorum ki aslında her arabaya isofix sonradan takılabiliyormuş ve ayarlamasıda yapıla biliniyormuş. önemli olan bize yardımcı olmak isteyecek doğru insanları bulmak.
  sevgiler
  Hande

 6. Ben de işe yaradığını gördükçe çok seviniyorum. Gerçekten haftalarımı harcamıştım bu konu için. Umarım memnun kalırsınız ve kazasız belasız kullanırsınız. Umarım üretici ve distribütörler de bu konuyu yeniden gözden geçirirler.

 7. İyi günler verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Aşağıdaki İngilizce sayfa geriye dönük koltuk kullanılması hakkında detaylı bilgi veriyor: http://www.rearfacing.co.uk. Sayfada uygun koltuk isimleri de listelenmis. Almanya’dan bir satıcı ile haberleştim-henüz sipariş vermedim. Recaro Polaric (geriye dönük) koltuğu Türkiye’ye kargo masrafı dahil yaklaşık 300 Euro’ya yolluyorlar (sayfalarındaki fiyatlardan vergiyi düşmek gerekiyor). Herhangi bir gümrük masrafı oluyor mu bilmiyorum, satıcı da bu konuda bilgisi olmadığını söyledi, ancak sipariş vermeden öğrenmek yararlı olabilir.
  http://www.babyparadies-shop.de/store/index.php?cat=c12_car-seats-for-all-ages.html

  Recaro Polaric: http://www.recaro.com/index.php?id=5619&L=2

 8. besafe’in Türkiye temsilcisiyle görüştüm. Karma ithalat ve ihracaat’tan Selçuk bey. oldukça ilgili bir insan. isteğe göre engeç 1 ay içinde getirteceğini söyledi bugün fiyat belirticek biz 3 arkadaş sipariş vermeyi düşünüyoruz onun dışında da tanıdığım herkese bu nun önemini anlatan mailler gönderiyorum. izikidX1 ve izicombiX1 modelleri arkaya dönük ve çok güzeller. Besafe norveç malı ve konusunda 1 numara görünüyor. Selçuk Bey’in bana göderdiği bazı mailler var ters dönük koltuğun önemi ve Besafe in nekadar kaliteli olduğuna dair. buraya attach yapamıyorum ama isterseniz özel adresinize emailliye bilirim.

  http://www.hts.no/english/frameset_english.htm

 9. Selçuk Bey’le ben de görüşmüştüm, diğer yazımdan alıntı yapıyorum:

  "…Bu arada sanırım yılbaşı öncesiydi, Besafe’in dağıtıcısı Anne Bebek ürünleri fuarı için geriye dönük modelleri İzi Combi’den numune getireceklerini iletti. Beylikdüzündeki fuara heyecanla gittiğimizde gördük ki ürün halen Albimini gibi mağazalarda dağıtımını yaptıkları İzi Comfort’un yeni modeli, geriye dönük monte edilemiyor. Dağıtıcısı ile birlikte katalog üzerinden ürüne baktığımızda, "isterseniz sizin için ürünü getirteyim, 1 haftada gelir" dedi. Türkiye’de Volvo alternatifi olmasa bunu değerlendirecektim. Sonuçta Volvo Britax’a önemli bir fiyat avantajı olmayacaktı, görerek almak bana daha güvenli geldi…"

  Ben fuar öncesinde Karma’yı ürünü getirmeye teşvik etmek için bu blog yazısını mail atmıştım, özel adresinize yazışmayı fw. ettim. Selçuk Bey’in yaklaşımındaki gelişme muhteşem. Umarım bilinçli ailelerin zorlaması ile birkaç yıl içinde tüm markalar geriye dönük koltukları getirecekler. Besafe’in test sonuçlarını incelemiştim, gerçekten başarılı görünüyordu.

  Eğer bir gelişme kaydedebilirseniz, paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 10. Karma 28 şubattaki fuarları için Besafe Izikid Isofixli’den 600ytl fiyata 5-6 tane getirecekmiş. Normalde satış fiyatının bundan yukarıda olacağını belirtmişler. İlgilenenlerin dikkatine.

 11. Merhaba,

  Ben de koltuk almaya gittiğimde herkes, Volvo ne anlar bu konuda son söze Euro Ncap söyler dediler ve güvenlik belgelerini gösterdiler, neredeyse vazgeçmiştim ters koltuk almaktan ki birde Euro Ncap in sitesine bakayım dedim, orada yeterli bilgi bulamayınca bir mail gönderdim ve adamlar ters koltuğun daha güvenli olduğuna dair cevap döndüler.
  İşte gelen cevap.

  Good morning,

  Thank you for your interest in Euro NCAP.

  Yes, it’s better to put your child seat in the opposite of the road.

  Please refer to our FAQ section:

  Where is the safest place to put a child seat?

  The rear seat is the safest position for child restraints. Before installing you child restraint on any seat, it is essential to check that the intended seat position is suitable for use with a child seat. Information on this should be available in the vehicle manufacturer’s handbook.

  Useful info
  http://www.thinkroadsafety.gov.uk/campaigns/childcarseats/childcarseats.htm
  http://hcd2.bupa.co.uk/fact_sheets/html/car_seats.html

  Best regards

  Euro NCAP

 12. Merhaba,
  http://www.automotive.com/car-seat-recalls adresinden geri çağrılan çocuk oto güvenlik koltuklarının marka ve modellerini bulabilirsiniz. bilindik birçok markanın bazı modelleri toplatılmak üzere geri çağrılmaktadır. marka ve model tercihlerinizi belirlerken yardımcı olacağını düşündüm.

 13. Tuba, çok teşekkürler

 14. Teşekkürler Tuğba gerçekten bu konuda çok önemli, bende volvo yu kontrol etmiştim. enson recall (sadece 1tane var zaten) 1989 tarihli ve emniyet kemeri problemi yazıyor, böylelikle rahatlamıştım, 20 yılda durum nasıl olsa düzeltilmiştir diye.
  yalnızca şu dikkatimi çekti Amerikan sayfası olduğu için sanırım, Amerika bilgileri agırlıkta yer alıyor, genelde Avrupa ürünleri bilgileri yok ya da çok az. Böylelikle Amerika da ençok satılan ve en eski markalarda daha çok recall var gibi geldi bana. Bu da bizi markalarla ilgili yanılgıya götürmemeli diye düşünüyorum. Yanılıyor olabilirim sadece sesli düşünüyorum.

 15. selam geri dönmem biraz gec oldu ama yazismalr anca bitti,isvece fabrikasina kadar yazdin ve cevap o koltuk vardi ama cok eski bir model 10 senedir üretilmedigini yazmisler.ve baska ülkelere volvo servislerine yazdim onlardanda olumlu bir cevap gelmedi.sadece arap ülkesinde ve türkiyede bulabildiler.saygilarla….

 16. Seçil Hanım,

  Volvo 0-6 yaş arası geriye dönük oturulabilecek yeni bir model çıkarttı, belki bu yüzden 0-18 kg olanı kaldırmışlardır. Eğer "gerçekten" almak istiyorsanız bir geriye dönük koltuk, bahsettiğiniz ülkelerde bir sürü marka var, Volvo’ya mecbur değilsiniz. Örneğin Maxi Cosi İsveç’te 9-18 kilo aralığında öne dönük koltuk satmaz, yalnızca geriye dönük Mobi modelini satar: http://www.maxi-cosi.com/se-en/carseats/toddler
  Bu sayfadan geriye dönük koltuk satılan yerlere modellere bakabilirsiniz: http://rearfacing.co.uk/buyersguide.php

  Arap ülkelerinde geriye dönük koltuk kullanıldığını da sizden duydum. Takdir ettim Araplar’ı.

 17. selam damla hanim,inanin bütün markalara baktim maxi-cosi- römer ve diger markalara baktim bütün kilo grubuna da ama yok.benece araplarda türkler gibi kurallara uymadigi icin o ülkedede var.

 18. O zaman çocuğunuzun bu güvenlikten yararlanması için Arabistan’a gidin Seçil Hanım. Ya da web sitesinde varken size yok diyorsa Maxi-Cosi, boşverin artık öne doğru alın ne yapalım.

 19. bir oto koltuğu ters yönde monte etmek için muhakkak buna uyumlu olması şart mıdır???? yani, gidiş yönünde monte edilmek üzere tasarlanmış bir oto koltuğu aldıysak bunu ters yönde monte etmenin koşulu yok mudur acaba????

Yorum bırak