Sabaha kadar uyuyan bebekler – beslenme

Bu dizide:

 1. Sabaha kadar uyuyan bebekler – gündüz ve gece
 2. Sabaha kadar uyuyan bebekler – beslenme

Yenidoğanlar neden  uyandırılıp emziriliyor
Hamileliğin son dönemindeki annelere imkanları elverdiğince uyuyup dinlenmelerini tavsiye ederim. Doğumdan sonra geceleri en azından ilk 1 ay boyunca en geç 3.5-4 saatte bir kalkmaları gerekecek. Hatta geceleri bebek kazara fazla uyursa diye saat kurmaları bile gerekebilir. Doktorlar tarafından yenidoğanların bu aralıklardan daha seyrek beslenmeden uyumasına izin verilmiyor. Yenidoğanın sık emzirilmesi , barsak hareketlerinin artmasını sağlayarak, bilirubinin vücuttan atılımını hızlandırıyor ve kandaki seviyesinin yükselmesini, dolayısıyla yenidoğan sarılığını önlüyor. Ayrıca, uzun uyursa bebeğin susuz kalması (dehidrasyon) söz konusu olabiliyor. Beslenme arası uzadıkça, bebek halsizleşiyor, onu uyandırmak ve emzirmek güçleşiyor. Bebek sık emmediği için annenin sütünün geç gelmesi ya da azalması gibi zincirleme sorunlara yol açabiliyor. Yaklaşık bir ay sonra, bebek doğru düzgün bir miktarı tek seansta mideye indirmeyi becerebilmeye başlayınca, doktorlardan da annelere uyku izni çıkıyor.

Yenidoğan süresi bittikten sonra bebeği beslemek için uyandırmayın
Bu zorunlu süre bitip, doktorunuz izin verdikten sonra (genelde ilk ay kontrolünde) artık bebeğinizi beslemek amacı ile uyandırmayın. Bazen gece siz yatmadan emzirivermek, ya da bir biberon mama içirmek iyi bir fikir gibi gözükebilir. Ama bu hareket bebeğinizi gece beslenmeye teşvik edecektir. Bizde aşağı yukarı ne olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Ilgaz’ı doğumundan beri  akşamları en geç 9-9:30’da uyutmuş olmaya gayret ediyoruz. İlk haftalarda her  2.5-3.5 saatte bir uyanıyordu. Sabahları da genelde 5-5:30’dan itibaren ıkınma sesleri eşliğinde yarım saatlik aralıklarla ağlayarak uyanıyor, ev hareketlenip bir süre uyanık kaldıktan sonra daha uzun uyuyabiliyordu.

Tam ne kadar sonraydı hatırlamıyorum, akşam 9 gibi yattıktan sonra 4-4.5 saat kesintisiz uyuyabilmeye başladı.  Sonrasında da 2 saat aralıklarla 7-8 arası bir saate kadar uyuyordu. Zaman zaman geri dönüşler olup birkaç gün üstüste erken uyanabiliyordu. Ben ondan 3-4 saat geç yattığım için, onun ilk uyanışı ben tam tatlı uykuya daldıktan sonra gerçekleşiyordu. “Sık burnunu, ağzı açılır, emzir yatır” gibi öneriler geldi. Böylece ben de yattıktan sonra 4-5 saat uyuyabilecektim. Ama uyandırmaya kıyamadım ve buna alışmasından endişe ettim. Benim uykuya ihtiyacım olsa da uzun vadede hem kendi sağlığı, hem de benim sağlığım için kesintisiz uyumayı öğrenmesinin daha önemli olduğunu düşündüm.

Gerçekten de, yavaş yavaş bu ilk uyanma saatini daha ileri atmaya başladı. Zamanla bu saat 3-4 arasına, sonra 4-5 arasına, ve sonra 6-7’ye kadar ilerledi. Şimdilerde, diş  sıkıntıları, gaz sancıları, gece kabusları olmazsa, 7-7:30’a kadar uyuyor.

Gece her ağladığında ilk iş olarak emzirmeyin
Bebeği aç uyutmaya çalışmaktan söz etmiyorum elbette. Bebeğiniz yenidoğduğunda, sütünüzün çoğalması ve bir an önce kilosunun artması için her fırsatta emzirmekte yarar var. Ama büyüdükçe, giderek gece beslenmesinin azalması ve beslenme ihtiyaçlarını gündüz karşılamaya alışması gerekiyor.  Bebekler geceleri diş sıkıntıları, gaz sancıları, kabuslar gibi çok çeşitli nedenlerle uyanabiliyor. Yeni bir marifet öğrendiğinde gece yarısı uyku arasında bunu denemeye kalkabiliyor. Ayağa kalkmayı yeni öğrenmiş bebeğinizi, gecenin yarısı beşiğinde ayakta ağlarken bulabiliyorsunuz. Muhtemelen geri yatmak istiyor, ama işin bu kısmını henüz öğrenemediğinden beceremiyordur. Uzun sözün kısası, her ağladığında, acıktı diye ağzına memeyi/biberonu tıkıştırmayın. Aç olduğundan emin değilseniz önce yatağında pışpışlayıp sakinleştirmek, omzunuzda sırtını okşamak, biraz su içirmek (6 aylıktan itibaren) gibi alternatifleri deneyin.

Bebeğimiz 10 ay civarında bir dönem çok sık uyanıyordu, ne yapsak fayda etmiyordu, ancak koca bir biberon süt içince rahatlayıp uyuyordu.  Gece beslenmeye alışacak endişesiyle  bir gece süt yerine rezene denemeye karar verdik. Rezenesini bitirip uyudu ve süte göre daha geç uyandı. Muhtemelen onu uyutan süt değil sıcak içeceğin karnında sağladığı rahatlamaydı. Bunun üzerine gaz sorunlarına odaklandık.

Koca bebeklerde gaz sorunları (katı gıdalara geçiş sonrası)

Katı gıdalara başladıktan sonra Ilgaz geceleri uyanmaya başladı. Geri uyutmak içinse eskisinden daha fazla uğraşmamız gerekiyordu. Aynı dönemde dişleri de çıktığından önce fazla üzerinde durmadık. 9 aylık kadar olup artık kabarık damak kalmayınca sorunun kaynağını aramaya başladık. Ilgaz’ın gündüzleri emmeyi bırakmasıyla birlikte benim sütümde de belirgin bir azalma olmuştu. Acaba doymuyor mu diye gece yatırmadan önce biraz Aptamil3 ve akşam öğününde yoğun tahıllı mamalar vermeye başladık. Bunun üzerine Ilgaz daha da sık uyanmaya başladı. Bir haftalık kontrollü bir gözlem sonrasında akşam saatlerinde Aptamil dahil birçok yiyeceğin gaz yaptığını tespit ettik. Tahminen sindirim sistemi gündüz yediklerini hareketle sindiriyor, ama akşamkilerin üstesinden gelemiyordu. Biz de 2-3 ay boyunca akşamüstü ara öğünü dahil, gün boyunca tam tahılları ve bol gazlı sebzeleri verip, akşam öğününü masum yiyeceklerle sınırlandırdık. Akşamları mamalarını hazırlarken sadece iyi pişmiş patates, havuç, ıspanak ve meyveler (sadece muzu pişirmedik), beyaz tahıllar (pirinç, irmik, beyaz un)ve yumurta sarısı kullandık. Gece yatırmadan önce de anne sütüne takviye olarak, doktorumuz Ayla Kamburoğlu Göksel’in tavsiyesiyle Conformil 2 verdik.  Bu mama Aptamil 3’e göre daha iyi sindiriliyormuş. Tadı da daha az iğrençti 🙂

Bu kadar gazlı bir bebek 1 yaşına geldiğinde inek sütünü nasıl içecek diye endişeleniyordum ama yersizmiş. Sanırım bu da bir numaralı ebeveyn kuralı, zamanı gelmemiş konular için endişelenme. Ilgaz son üç gündür (tahtaya vur) sütlü mamalarını afiyetle yiyip mışıllar gibi uyuyor.

Gündüz sık besleyin
Bebeğinizin ihtiyacı olan besini gündüz tamamlayabilmesi için onu sık besleyin. Minik midelerine bir öğünde fazla bir şey sığdıramadıklarından, besleyici ara öğünlerini ihmal etmeyin. İlke olarak tok tutması için akşam öğününün kuvvetli besinlerden seçilmesi önerilir. Yine de her bebeğin bünyesi ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu göz önünde bulundurmak lazım diye düşünüyorum. Belki sizin bebeğiniz de hafif yiyeceklerle daha rahat uyuyabilir. Bebeğiniz sık uyanıyorsa, akşam öğününü daha erken ya da geç vermeyi deneyebilirsiniz. Onunla son öğününden sonra hareket etmesini sağlayacak(yediklerini sindirsin diye), ya da onu sakinleştirecek(yediklerini tutsun diye) oyunlar oynamayı deneyebilirsiniz.

Nurturia Uyku Sorunları Grubu

Bebeğinizin uyku sorunları ile ilgili sorularınızı Nurturia’da sorarak tecrübeli annelerden yardım alabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

15 yorum

 1. Merhaba,
  sitenizi uzun zamandır takip ediyorum aslında gerçekten faydalı ve zaman zamanda rahatlatıcı bilgiler buluyorum. Ama hiç yorum yazmadığımı farkettim ve en azından bir teşekkür edeyim dedim. Zahmet edip tecrübelerininzi paylaştığınız için teşekkürler

 2. Merhaba Gülşen Hanım,

  İşinize yaradığına çok sevindim. Yorumlarınızı her zaman bekleriz 🙂

 3. ilk defa okumama rağmen beni gerçekten aydınlattığınız için teşekkür ederiz

 4. teşekkür ederim

 5. bebegım 10 gunluk ne gece ne gunduz uyandırmayı beceremıyorum.sutum hemen gelmedıgı ıçın 1 gun boyu mama verdık.bırakırsam enaz 4 saat uyuyor uyandırmazsam 6 7 saat uyuyor cok huzursuzum.bılurıbın testı nomal cıktı DR.beyde en fazla 3.5 saatte bır emzır dedı ama uyanmıyor neyapmalıyım.

 6. Merhaba, benim8,5 aylık bir oğlum var ve geceleri çok sık uyanıyor. İnternette çok araştırdım ama en çok sizin yazdıklarınız aklıma yattı. Bizde gaz sancılarında baya bir muzdaripiz… Teşekkür ederim kesinlikle bende uygulayacağım.

 7. mrb benimde 10 aylık bir kızım var bizim hep uyku sorunumuz vardı.gündüzleri en çok iki defa iki saat uyur.gecelerimiz tam bsir kabus.en az 4 kez kalkıyoruz.saat 22:00 ile 22:30 civarı uyur.dün gece ise yine aynı saatte uyudu ve gece üçe kadar sürekli ağladı.sizin yazdıklarınız gerçekten doğru olabilir.şöyleki dün kızıma uyumadan bi saat kadar önce bol miktarda fırında pişmiş tavuk verdik.biz kesmeseydik dahada yiyecekti.yanında pirnç pilavı ve yarım muz.muhtemelen gaz sancısıyla beraber karın ağrısı yaptı.paranox fitil verdim ama nafile.artık doktor doktor gezmekten sıkıldı.sinirlerimde yıprandı.çalışan anne olmak hem zor hemde iyi.bütün zamanımı evde uyumayan bir çocukla geçirdiğim için daha sakinim.gerçi kızım gündüzleri gayet neşeli ama gecelerimiz işte tam bi kabus.önerilerinizi denicem.ama bahsettiğiniz mamayı acaba doktor tavisiyesi olmadanda alabilirmiyiz

 8. Aysel,

  Mama marketlerde satılıyor. Dilerseniz doktorunuza da sorun. Bir de Nurturia’da sorun isterseniz.

 9. 6 aylık bebeğim var. Aksam 8 – 8,5 da gece uykusuna yatıyor. 23:00 cıvarında uyanıyor ve yaklasık 10 – 15 dakıka emdıkten sonra uyuyor ve 2 saat aralıkla 6 ya kadar bu sekılde yapıyoruz. gece 3-4 defa besliyıyorum bu durumda. ama hıc aglarken almıyorum besıgınden hep uyuyor oluyor ve sadece bıraz mızırdanıyor. Ben de calısıyorum ve muthıs yoruluyorum tabıkı. yukarıda anlattıklarınız mantıklı geldı. karnı ac olmayabılır. belkı sadece su ve rezene ıle gecıstırebılırım. Yalnız benım anlamadıgım madem ac degılse nasıl oluyor da 10 – 15 dakıka emebılıyor?

 10. gulsah, 10-15 dk emmesi uyumasıyla bitiyor benimkinin. muhtemelen uykuya dalmak için emiyor diye düşünüyorum. gaz sancısı için rezene önermişsiniz peki diş ağrısına ne gibi bitkisel birşey önerirsiniz? dişeti jeli hiçbir işe yaramıyor.

 11. benim bebeğim dün tam 7 ayını doldurdu. gündüzleri yiyior ama az yiyiyor. daha cok milupa bebelac cam kavonozlardaki muhallebileri sevyior. akşam 9 da uyuyor sabah 8e kadar uyanmadan maşallahhh uyuyor. ama kesinlikle gece beslenmeyi kabul etmiyor.
  1. sorum bu durum normal midir
  2. sorum aptamil , bebelac ve sma mamaları denedim asla ama asla icmiyor. icerisned muz bisküvi meyveli muhallebi karıştırıyorum asla icmiyor. bende yeni pınarın 6-12 ay devam sütünü keşfettim onu iciyor ama günde en fazla 150 cc.yani artık hep ek gıdalarla iadere ediyoruz

  bu uyguladıklarım doğru mudur, cok üzülüyorum lütfen sorularıma yanıt verir misiniz. cok teşekkür ederim şimdiden

 12. 1yaşındakk kızıma gece yemeklerini kestik yedirip yatiriyorum 3gecedir gece kalkip surekli agliyor bisey vermemeye calisiyorum su iciriyorum aksam 10da yatiyor 1yaşında bir bebek kaç saat aç kalabilir gece jestigim anne sutunu gunduz vermelimiyim

 13. Kizim 1 yasinda biberonla hic besleyemedim gece 2 saatte bi emmek icin uyaniyo biberona nasil alistirabilir yada gece uyumasi icin ne yapabilirim

 14. Merhabalar
  Benim bebegim 3 aylik gündüz uykusuna her 1 l-1.5 saatleri arasinda yatiyo ama 20 dakikadan fazla uyumuyo napmaliyim uzun uyumaya nasil alistirmaliyim

Yorum bırak