Hamilelikte Çatlaklar

Doğum yapmış her kadına mutlaka birkaç kez sorulmuştur. “Çatlak oluştu mu?”

Bebek sahibi olmak isteyenler ve hamile bayanlar için, en önemli endişe konusu olmasa bile, rahatsızlık veren bir estetik kaygıdır hamilelik çatlakları. Bazı gebeliklerde hiç oluşmazken, bazı kadınların karınlarında, göğüslerinde, kalça ve bacaklarında oluşabiliyor. Hatta kollarda bile olabildiğini okumuştum. İlk çıktıklarında daha belirginken, gebelik sonrasında, tam olarak iyileşmemekle birlikte, hafifleyip daha az görünür hale geliyorlarmış.

Çatlak oluşumunu neler arttırır?

  1. Genetik
  2. Cildin kuruyarak elastikiyetini kaybetmesi
  3. Hızlı kilo alma
  4. Aşırı kilo alma

Özellikle genetik çatlak oluşumunda önemli bir faktörmüş. Yine de bazı noktalara dikkat edilirse, tamamen önlenemese bile, daha az oluşması sağlanabilir diye düşünüyorum.

Genetiğinizi değiştiremeyeceğinize göre, akrabalarınızı arayıp, “Teyze sende çatlak olmuş muydu hamileyken?” diye sormanın bir yararı olmayacağı görüşündeyim. Bu nedenle 2-4 maddelerine odaklanmak daha doğru olacaktır. 3 ve 4 için de dengeli beslenin, iki canlıyım falan diye kendinizi kandırmayın demekten başka fazla söylenecek bir şey yok. Çatlak olmasın diye çocuğu aç da bırakmamak lazım tabi.

Cildin nemli tutulması:
Cildin nemli tutulması için hem içten, hem de dıştan savunma yapmak gerekiyor. Hamilelikte bol bol su içmek gerekiyor. Bunu dışında cildinize nemlendiricilerle masaj yaparak hem kurumasını önleyip, hem de kan dolaşımını arttırabilirsiniz.

Ben hamile olduğumu öğrendiğimden itibaren, her banyodan sonra tüm vücuduma nemlendirici kullandım. Bunun yanında hızla genişleyecek olan karın, kalça ve göğüs cildime daha yoğun bir nemlendirici ile günlük (elimden geldiğince) olarak  masaj yaptım. Bu konuda edindiğim bilimsel bir bilgi olmamasına rağmen, karnıma masaj yapmanın, bebekle iletişim için de iyi olduğunu düşündüm. Bazı doktorlar bebe yağları gibi basit ve ucuz nemlendiricilerin yeterli olacağını söylüyor. Bebe yağları beni her zaman kaşındırmıştır, o yüzden bu seçeneği eledim.

Badem yağı:
2-4. aylar arasında badem yağı kullandım. Badem yağı karın bölgemdeki tüyleri uzatıp kalınlaştırıyormuş gibi geldiğinden bir süre sonra bundan vazgeçtim. Her ne kadar aktarlar, “olur mu öyle şey, hiçbir şey yapmaz, hormonel olmuştur onlar deseler de”, kaş kirpik uzatmak için de aynı yağı sattıklarından güven uyandırmadı.

Çatlak önleyici kremler:
Bazı arkadaşlarım doktorlarının tavsiyesi ile Lierac markalı çatlak önleyici krem kullanmışlardı. Ben de doktoruma bunu sordum. Hamilelik döneminde çatlak kremi kullanımının ispatlanmış bir yararı yok, bol su iç dedi. Israrlarım üzerine, istersen kullanabilirsin, bir zararı yok dedi. Ben de bunun üzerine Lierac yerine, aynı fiyata iki katı gramajda olan Babe’nin ürününü aldım. Kıvam,sürülüş kolaylığı ve kokusunun hafifliği açısından memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Çatlak kremi ne zaman kullanılmalı?
Doktorlar 4-5 ay civarında başlanmasını öneriyorlar. Ancak eğer vücudunuza losyon kullanıyorsanız, PALMER’S ın organik losyonu gibi ekonomik bir çatlak kremini tüm vücut losyonu olarak kullanabilirsiniz hamileliğin başından itibaren.

***Güncelleme: İkinci hamileliğimde de aynı üründen devam edeyim dedim ama Babe sanırım artık tanındığı için fiyatı çok artmış. Türkiye’de fiyatı daha uygun olan ve Nurturia’da da birkaç kişiden olumlu yorumlarını okuduğum Palmers’ı yurt dışı sitelerden araştırdım, yorumlarını ve içeriğini beğendim. Dün itibariyle (18,5. hafta) kullanmaya başladım. Sürülüşü güzel, kokusu yok gibi. Palmers’ın Nurturia Shop‘ta da satışları başladı, organik çatlak kremi, meme ucu çatlakları için kremi, doğum sonrası karın ve göğüs toparlayıcıları da mevcut.

Doğal ürünler mi kozmetik mi?
Doğal, bitkisel ürünlerden de vazgeçemediğim, ve hangisinin daha etkili olacağından da emin olamadığım için, bu tip durumlarda yaptığım gibi riski dağıtmaya karar verdim. Aktara gidip badem yağından farklı bir formül alıp, verdiği reçeteye göre yağları karıştırıp, temiz kapaklı bir şişeye doldurdum. Bir gün pahalı kozmetik krem, bir gün doğal karışım yağdan dönüşümlü olarak kullandım.

Artık, dedeler nineler sağolsun, soyaçekimden mi, yoksa bir yandan bardak bardak su içip, diğer yandan göbeği envai türlü nemlendiriciyle şımarttığım için mi bilmiyorum ama çatlak oluşmadı. Oluşsaydı da dünyanın sonu değildi. Zahmetli bir iş olmadığından, her gün biraz daha büyüyen göbeği incelemek ve bebeği hissetmek için fazladan bir beş dakikayı garantilemesi gibi bir faydası da olduğundan, nemlendirme işini bütün hamile hanımlara tavsiye ederim. Bol su içmenizi gerektiren sebepler arasında da çatlaklardan çok önemli maddeler var zaten, onu hiçbir şekilde ihmal etmemek gerekiyor.

* Not: Karışımın içinde baz olarak, yani çok miktarda susam yağı, az miktarda kakao, havuç, buğday yağları vardı. Tam ölçüsünü not etmemişim, bu iş için iyi reçeteler bilenler yorumlara yazarlarsa çok sevinirim.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

Tags: , , , , , , ,

5 yorum

  1. ben hamileliğimin 4-5 aynda lıerac kullandım.şimdi 7 aylık hamileyim ve her ihtimale karşı bazen lıerac bazen de bitkisel karışımlar kullanıyorum.hangisi işe yararsa diye:)ama çatlak oluşumuna cilt yapısının ve fazla kilo alımının etkisi oluğunu düşünüyorum..şimdilik herşey yolunda bende..darısı size…

  2. yaaa arkadaslar bende 4.5 aylık hamıleyım ama karnım büyümedi hala 55 kıloyum. ve catlak konusunda tam bı formul verırsenız sevınırım korkuyorum çatlaklardan şimdiden tşkler

  3. çatlaklar hepimizin korkulu rüyası

  4. çatlaktan nefret ediyorum

Yorum bırak