Ters yolculuk eden mutlu çocuklar – geriye dönük araba koltuğu

Geriye dönük araba koltuğu ile ilgili önceki yazılar için:

Geriye dönük çocuk araba koltuğu – Britax

Bebeğim neden arkaya dönük oturmalı?

Benim ve en azından Kitubi’yi takip eden ailelerden geriye dönük çocuk koltuğu arayanların Türkiye şartlarında temin edebildikleri iki ürün için yorumsuz iki mutlu çocuk fotoğrafı yayınlıyorum sizler için. Footoğraflarını bizlerle paylaşan Can’ın annesi Hande ve Ege’nin babası Ali’ye ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ege, Antalya

Easy Combi (Karma Ltd)

Can, Antalya

Britax Fixway (Volvo Servisleri)

Başka ailelere yardımcı olmak için bu yazının altına araba koltuğunuzun markasını ve memnun olup olmadığınızı yazabilirsiniz. Eğer nadide geriye dönük koltuk sahibi ailelerdenseniz, çocuklarınızın araba koltuğunda fotoğraflarını gönderip, koltuk hakkında yorum yazarsanız, koltuk alacak anne babalar için çok iyi olacaktır (Çocuk ismi, sizin isminiz, yaşadığınız il). Malum çevremizde çok fazla görme imkanımız yok.

Geriye Dönük Koltuk Sevenler Dayanışma Grubu

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

24 yorum

 1. Teşekkürler Damla harika bir çalışma sürdürüyorsun. Ege ve Can yeni koltuklarında çok mutlular yüksekte oluşlarından dolayı extra bir havaları var. Sorunsuz bir şekilde kaptan köşkünde yolculuk ediyorlar. Bana Besafe’in ilk adını veren arkadaşım da Ege’nin annesi Gülşahtır. Aylarca araştırmalarımız sonucu ve Damla’nın yardımlarıyla işte minik kuşlar, ağabileri Ilgaz’ın peşinden işte buradalar
  sevgiler

 2. Sizin yolunuzda ilerlemeye csalisan biri daha var 🙂 Bir şey soracağım. bebeği aynadan görememek huzursuz etmiyor mu? bir tane daha ayna mı kullanmak gerekiyor?

 3. arka tarafa bir ayna taktım birçok çocuk mağzasında satılıyor yaklaşık 15cm çapında hem ben onu dikiz aynasından rahatlıkla görüyorum hemde o beni ve önümüzdeki arabaları ve yolu rahatlıkla görüyor. Çünkü arada bana öpücük yollayıp el sallıyor yada öndeki arabayla ilgi birşey işaret ediyor. böylelikle arabanın 4 yanına hakim durumdalar:)
  yeni 2. bir dikiz aynası aldım ama henüz monte etmedim onuda sadece ona göre ayar yapmayı düşünüyorum.

 4. Ben de oğlum Efe için internetten geriye dönük koltuk araştırması yaparken kitubi.com ile tanıştım. Türkiye’de neden geriye dönük koltuk kullanılmıyor, yurtdışında birçok çeşit olan bu koltuklar neden Türkiye’de yok, ben mi çok pimpirikliyim diye sorgularken, bunu sorgulayan birini daha bulduğum için sevindim ve hemen cesaretle Volvo’dan britax koltuğumuzu aldık. Çok memnunuz, tek sorunumuz koltuk fazla yatmadığı için uyurken kafası öne düşüyor. Ancak güvenli olduğuna inandığımız için bunu sorun olarak hiç görmedim. Etrafta maalesef annesinin kucağında hem de ön koltukta seyahat eden o kadar çok bebek ve çocuk var ki, bu konuda biliçlendirmeye çok ihtiyacımız var.

 5. Ne güzel haber sayımız git gide artıyor değil mi Damla? Efe güle güle kullansun koltuğunu.
  Bizde ilk koltuğu aldığımız hafta Can’ın kafası sürekli öne düşük şekilde yolculuk ettik ve ilk önce çok moralim bozuldu. fakat sonra http://www.itameks.com dan britax’ın orjinal kafa koruma ve şok emicilerini aldım. birde ön koltuğa takılan kemerleri iyice sıkılamak gerekiyor. Gerekirse ön koltuğu biraz öne çekmek lazım. şimdi eskisi gibi öne düşmüyor başımız kafa koruyucu da başının kaymasını önlüyor aynı zamanda.

 6. Hande, bu siteyi söylediğin için çok teşekkürler. Biz de oturup kendimiz kılıf diktirdik. Gerçi bu sitedeki havlu, bizim ince keten sanki terletmeme konusunda daha başarılı gibi ama olsun.

 7. ;Kağan Yağmur'un annesi Ayşegül

  Merhabalar. Oğlum 9 aylık sayılır. Şu an araba koltuğu olarak Chicco ct0.2’nin anakucağını (chicco keyfit) kullanıyoruz. Hatta isofixli bazasını Amerika’dan getirttik, çok rahat ettik, isofixli olduğundan çok da güvenli. Bu araba koltuğumuz sanırım 1,5 yaşına doğru falan küçülecek, netteki araştırmalarıma göre daha bile uzun kullanan varmış. Ama ben epeydir araba koltuğu araştırması yapıyorum. Birkaç ay önce geriye dönük takılmasının 5 kat güvenli olduğunu okumuştum. Hatta buraya bulup epey okumuştum ama daha erken diye yazmamıştım. Şimdi araştırmalarıma hız kazandırmak istiyorum.

  Şimdi geriye dönük takılan isofixli Grup 1 oto koltuğu seçeneklerimiz neler Türkiye’de?

  Ben mağazalarda soruyorum, böyle bir araba koltuğunun varlığından bile haberleri yok. Zaten hepiniz aynı süreçten geçmişsinizdir. Ay öyle gider mi ayakları acır, midesi bulanır, geriye dönük sıkılır diyenler de çok ama ben kafaya koydum, çocuğumun can güvenliği herşeyden önemli.

  Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Besafe’in geriye dönük takılan isofixlisinden alan var mı?

 8. Merhaba Ayşegül hanım. Bizde hem Britax’ın Volvo için ürettiği isofixli koltuk(eşimin arabasında) hem de Besafe’in easy combiX1’i(benim arabamda) var. Araba koltuğuyla ilgili diğer yazılara göz geçirir ve yorumları okursanız aslında sizinde muhtemelen ters bağlanan koltuk arayan bir anne olarak bizlerin birdönem önce geçtiğimiz yollardan geçtiğinizi farkedeceksiniz. Damla’nın bu bloğu açması bundan sonraki nesillerin işini kolaylaştıracak:)) İkisinin karşılaştırma yazısı yazacaktım yoğunluktan birtürlü yazamadım en kısa zamanda onuda hazırlayacağım size daha fazla ışık tutacağına inanıyorum.

  Besafe istenildiği taktirde aslında easy combi’nin aynısı olan sadece bağlantı sistemi olarak isofixli olan easy kid X1’i de getirtebileceğini söylüyorlar. Getirtme süreci en az 1-3 ayınızı alır tahmin ediyorum. Şu anda Türkiye’de (eğer yutdışından özel getirtmiş kimse yok ise) hiç yok. Nasıl olsa daha vaktiniz de var Can 15-16 aylık olana kadar anakucağında yolculuk etti ama artık limitteydi. Mümkünse birazda çocuğun boyutlarınada bağlı tabii (başının dışarı çıkmıyor olması gerekiyor ayaklar önemli değil)13-14 ay gibi engeç değiştirin bence. Ayrıca yüksek bir koltukta dışarıya bakarak yolculuk etmek durumu kolaylaştırıyor.
  İlk zamanlarda bende ısrarla isofixli koltuk aramıştım. hatta Beasafe’in benim siparişimi isofixsiz model olarak Türkiye’ye getirmesine çok sinirlenmiştim ve volvo’dan koltuğu almıştık. Fakat şu anda görüyorum ki easy combi modelide en az isofixli kadar sıkı ve emniyetli bir şekilde koltuğa yerleşebiliyor ve montajı da çok kolay.
  Ben de Tan’ın ailesi Evren ve Osman’ın Ankara’da Özel Can Bebe’den koltuğu aldıklarını duyunca Antalya da oturuyor olmamızdan dolayı bende web sayfasından alışveriş yaptım.
  http://www.ozelcan.com.tr/anne-bebek/9-18-Kg-Oto-Koltugu-ul733.aspx
  Telefon açarsanız da çok yardımcı oluyorlar 0312 311 21 65
  Hiç endişe etmeyin ters yolculuk etmesinin hiç bir sıkıntısı yok ve bahsi geçen bütün koltuklar çok rahat ve çok güvenli
  Sevgiler

 9. Kağan Yağmur'un annesi Ayşegül

  Teşekkür ederim Hande, harika yazmışsın yine (hanım demeye gerek yok, arkadaş olduk artık). 🙂

  Zaten şöyle, bizim araba koltuğu grup 0+, yani klasik 13 kg ya da kitapçıkta yazan yanlış hatırlamıyorsam 77 cm limitine sahip. Sanırım boy kilodan önce gelecek ki tabi biz sınırları geçmeden bir büyük boy oto koltuğu alma yolunda adım atmış olmalıyız.

  İleriye dönük oto koltuğu zaten son çarem olur, onda da maxi cosi priorifix alırım %99.

  Öncelikle bir isofixli izi combi almak için çaba sarf edicem, olmazsa da kemerle bağlananı düşünürüm. Maxi cosi tobi için de niye isofixli değil diye sormuştum mağazada görevli bayana, bana tobinin kemer sisteminin çok emniyetli olduğundan bahsetmişti, sanırım sizin izi combi de öyle, geriye dönük kemerli ama kemeri oldukça emniyetli.

  İsofixli olmasını arzu ediyorum çünkü onun iç rahatlığına çok alıştık. 6 aydır kullanıyoruz. Bizim chicco anakucağının isofixli bazası Amerika’dan gelene kadar dışarıya her çıkışımızda sinirlerim bozuluyordu. Kemerle bağlamak çok zordu, kemer kısa geliyordu, geçeceği yerden geçmiyordu, kemer kalın geliyordu, vs. Ben de kemer takmıyordum arkada, oğluma haksızlık olur diye. Şimdi önce onu bazasına yerleştiriyoruz (kemerler sımsıkı bağlı zaten), ardından da ben yanına oturup kemerimi takıyorum.

  Bakalım sizi takipteyim. 🙂 Önümüzdeki aylarda firmayla iletişime geçeceğim. Öyle ufak bir şey de değil ki yurtdışına çıkan tanıdıklarımızdan rica edelim. Kendimiz bile gitsek getirmemiz hiç de kolay olmaz.

  Hala bebek.com forumda geriye dönük oto koltukları için mücadele ediyorum. İlgi gösteren, merak eden neredeyse hiç yok. Sanırım herkes zamanla alışacak.

  Tekrar tüm bilgiler için teşekkür ederim.

  Sevgiler…

 10. Harika olur böylece Kitubi’de, Kağan easy kid X1’de fotoğrafını’da yerleştiririz. Türkiye’de ki seçeneklerimiz de zenginleşir:)
  Ayşegül (evet arkadaşız:)),çok önemli bir konuya değinmişsin aslında. Bunun üstüne bastırmak istiyorum. ÇOCUĞUMUZUN YANINDA ARKA KOLTUKTA EMNİYET KEMERLERİMİZİ TAKMAK!!
  Hem örnek olmak hemde hayatta kalmak için bunu hiç ihmal etmemeliyiz.

 11. Hande ve Ayşegül,

  Arkada emniyet kemeri meselesine kesinlikle katılıyorum. Emniyet kemeri bulduğum her yerde bağlıyorum, otobüste, serviste, takside, Ilgaz yanımda olsun olmasın. Eğer takside kemer varsa ama takılamayacak durumda koltuğun altındaysa, şoföre söyleniyorum. Aslında durdurup, kemeri çıkarttırmak lazım.

  Geçenlerde, şehir içince anlamsız sıklıkta (o bunu çeviklik olarak görüyor sanırım) şerit değiştirerek araba kullanan bir iş arkadaşım, arkada kemer taktığımı farkederek, benimle dalga geçmeye başladı. Onun sürüş güvenliğinden kaygılandığım için taktığım şeklinde yorumladı, kendi sürüşünde tedirgin olacak bir şey olmadığını benim titrek olduğumu düşünmek istedi. Kendisine, ablamın arka koltukta otururken geçirdiğimiz kazada öldüğünü söylemem üzerine bile hala dalga geçmeye, bana evhamlı uzaylı muamelesi yapmaya devam etti. Benim beklediğim en kestirme tepki, "ya bilmiyordum, özür dilerim" olurdu, yani, demek bu özel durumundan fazla endişelisin gibi, kendisi için hemen bir ders çıkartmasını beklemiyordum zaten. Ama bunu bile yapmamış olması beni dehşete düşürdü.

 12. benim kızım 10 aylık yaklaşık 10 kg bende geriye dönük otokoltuğu alacağım kızma. marka ve model olarak da Besafe İzi Combi X3 İsofixli Oto Koltuğu düşünüyorum. ikinci elde düşünebilirim. satmayı düşünen olursa mailden haberleşebiliriz.

 13. Arkadaslar,

  Geriye donuk oto koltugu almak istiyorum ben de. Ancak yandan gelebilecek darbelere karsi arka orta koltuga baglanabilecek bir koltuk ariyorum.
  Volvo’nun 9-25 kg Britax modelinde bu mumkun degil. Be Safe kullanan arkadaslar varsa bunun (koltugu orta koltuga yerlestirmenin) mumkun olup olmadigini soyleyebilirler mi?
  O da mumkun degilse sag arka koltuga yerlestirip camlari emniyet filmi ile kaplatacagim.

  Selamlar,
  Engin

 14. Engin Bey,

  Acaba geriye dönük koltukta da ortada olması aynı derecede önemli mi? Çünkü bebeğin gövdesi kaza anında koltuğun gövdesi içinde korunaklı kalıyor geriye dönük koltukta da. Cam kırıklarından mı endişe ediyorsunuz?

 15. Damla Hanım,

  Bence ayni derece onemli. Sadece cam kiriklari degil endisem. Cam kiriklari ikincil endisem daha dogrusu.

  Kaza aninda darbenin nereden gelecegini bilemeyiz. Ver bir aracin en zayif yerleri kapilardir. Soyle dusunun, kafadan (burundan) carptiginizca -veya carpildiginizda- aracin burnu enerjiyi emer. Ama kapilarda enerjiyi emecek mesafe yok. İç barlarla kapilar desteklense de, ben orta koltugu (kapilara olan mesafesinden dolayi) daha guvenli buluyorum.

  Selamlar,
  Engin

 16. Bu arada Hande Hanım’ın yorumu cok onemli bir nokta. Arka koltukta da olsa, bebek haricindeki yolcular da emniyet kemerlerini takmalı. Onlar kendi emniyetini düşünmezse bile siz kendinizi ve bebeginizi düşünüp kemerlerini baglamalarını sağlayın. Kaza anında ordan buraya savrularak size veya bebeginize zarar verebilirler. Herkesin takmasını sağlamak cok kolay olmuyor, itiraz edenler, küsenler olabiliyor.
  Selamlar,
  Engin

 17. Viyadük, dilerseniz orta koltuğa bağlamanın mümkün olup olmadığını bir de Nurturia’da sorun, belki tedarik etmiş arkadaşlardan biriyle buluşup koltuğu görme imkanı edinebilirsiniz: http://www.nurturia.com.tr/groups/cb9ecc7c-bfa2-4b7a-9396-9c9d0079a2fd/1/geriye-donuk-araba-koltugu-sevenler

  Emniyet kemeri konusuna kesinlikle katılıyorum. Araç içinde termos bile bulundurmak istemiyoruz, serbest dolaşımdaki bir 60 kilo da gayet tehlikeli.

 18. Tekrar merhaba,
  Volvo’nun 9-25 kg kapasiteli oto koltugu orta koltuga da ters bagladim. Kancalarin birini sol koltugun sag kizagina, digerini sag koltugun sol kizagina monte ettiriyorsunuz.
  Bilgi vereyim istedim.
  Selamlar,
  Viyaduk

 19. Viyaduk, bilgi için çok teşekkürler. Ayrı bir yazı olarak yayınlayabilirim isterseniz fotoğraf ve bir yazı paylaşırsanız.

 20. ayaz in annesi

  Ankara çukurambar semtindeki Bebekhouse magazasindan,29.04.2012 de besafe izi combi x3 isofixli aldik Ayaz’ a, çok şukur oglum artik rahat ediyor ve Beni rahat ettiriyor. Simdiye yani Ayaz 10.5 aylik 12 kg. olana dek maxi cosi cabriofixle idare ettik.Ayaz dogdugu gun hastahane çikisinda oturdugu andan itibaren nefret etti maxicosi cabriofix anakucagi tipli oto koltugundan. Oysa kot kumaşi goruntulusunu de çok heves ederek almistim , hamileyken… Maxi cosi mura 3 Bebek arabasi da aldimki , cabriofixi adaptorle kullanayim 1 yil diye… Terliyor agliyor sıkışıyor oturus pozisyonuna sinir oluyor ki bu koltukta Bebek bel ve bas destegi olmasina karşin…Neyse AMA bi turlu alismadi ,olmadi 🙂 Hamileyken kendi kendime yaptigim hesapla , dunyaya gelen Ayaz in kişiliginin hesabini yapamamisim. Artik akillandim ! Bir mendil bile alacaksam 40 kere arastirip emin olmadan almiyorum:) Internetteki yorumlari, e-Bebek,joker,mothercare,chicco vb.magazalarda çesit cesit koltuklari inceledim. Besafe izi combi x3 isofixliye karar verdim. Ozelcan bebeyi aradim, elimizde yok, ne zaman gelir bir sormamiz lazim diye hattan hatta aktardilar. Güven uyanmadi icimde. Karar verdik , internetten okuya okuya bebekhouse u buldum, aradim, besafe izi combi x3 isofixli geriye donuk , siyah renk koltuk var mi ? Arabama kurmanizi ve arabama uyup uymayacagini denemeyi, bebeğimi oturtmayi , sevip sevmeyecegini gormeyi istiyorum; fakat 3 gun sonra magazanizda olabilirim, benim icin bu koltuğu ayirir misiniz ? Baska musteri benden once almaya gelirse , Beni arayip bilgilendirir misiniz ? Dedim koltuk elimizde var , dediklerinizle mutabikiz buyurun gelin . Dedi Ali bey. kalktik Ayaz Ile 600 km uzaktaki yaşadigimiz şehirden Ankara’ ya gittik. Butun islemler , pazarlik da dahil 5 dakika surdu. Çok sukur artik ailecek otomobilde hem guvenli hem rahatiz 🙂 arabam mini cooper countryman , besafe I sag arkaya Monte ettirdim ,Ayaz yuksekte etrafini rahat gorsun diye besafe ini suan en yuksek halde yaptim, geriye yatirma pozisyonunda . Tavsiyelerini okudugum siz ve sizin gibi arastirmaci ebeveynlere tesekkur ediyorum ve bende gonul rahatligiyla tavsiye ediyorum , arayin bulun deneyin alin besafe izi combi x3 isofixli geriye dönük oto koltuğunu.

 21. ayaz in annesi

  Araç içi guvenlikle ilgili , camlar kirilirsa zarar gormemek icin , camlarin iç tarafina guçlu cam filmi yaptirilabiliyor. Arka Orta koltuga montajla ilgilide onemli etken, otomobilinizin arka koltuklarindaki ozelliklerini inceleyip , koltuğu denemeniz gerekir sanirim. Sahsen ben maalesef arka Orta koltuga baglatamadim Cunku countryman de arka Orta koltukta isofix yok, yan koltuklarin ortaya kenar olan isofix kanca mesafeleri ise yetmedi. Yani bizzat gidip denemeye çalisin ( bence 🙂 ) camlari kilitliyorum, kapilardaki cocuk kilitleride kilitli 🙂

 22. Ayaz’in Annesi, arkadaslar,
  ISO Fix’in tek avantaji, yanlis baglama ihtimalini ortadan kaldirmaktir. Baglanti kalitesi ya da emniyet anlaminda ekstra bir getirisi yok. Kendimizi emniyet kemeri ile bagliyoruz ki cocuklarimizin kac katiyiz agirlik olarak…
  Orta koltukta israrciyim ben.
  Selamlar,

 23. Biz de otomotivci bir anne baba olarak oglumuz icin en guvenilir olani bulmak adina bircok arastirma yaptik ve sonunda geriye donuk bir koltuk sectik. Kucuk bey 15aylik ve hic one donuk seyahat etmedigi icin geriye donuk olmaktan son derece mutlu. Cevremize de anlatmaya calistik fakat cogu anne baba bu konuda onyargili

  Arastirmalarimizi http://hayatozsoyler.blogspot.com/2013/06/yolculukta-cocuk-guvenligi-geriye-donuk.html?m=1 linkinde paylastik kararsiz olanlarin bir goz atmasini tavsiye ederim. Herkese kazasiz belasiz super keyifli ve hayirli yolculuklar…

 24. Tarihler eski ama ben şu an yazılarınızı okuyarak takıntılı olmadığıma karar verip sevindim açıkçası. Ters oturmasını sağlayacal cybex ve römer artık türkiyede var. Birini seçeceğim. teşekkürler

Yorum bırak