Kiraz ve Vişne Çekirdeğinden Sıcak Soğuk Kompres Yastığı Yapımı

Bebeklerde Gaz Sorunları için Çözüm ve Önlemler yazımda, bebeklerde gaz sorunları için, kiraz çekirdeği yastığından söz etmiştim. Evren hamileyken Beşiktaş pazarından bir kiraz çekirdeği yastığı almış, sonra onu başka bir tezgahta unutmuştum. Kışın Tan’da da gaz sıkıntısı olunca, yazdan çekirdek saklamadığıma pek hayıflandım. Bu arada  bu çekirdekli yastıkların, hem sıcak, hem soğuk kompres için kullanıldığını öğrendim.

Reçel yapmak için Tchibo çekirdek çıkartma makinesi ile çıkardığımız vişne çekirdeklerini ve sonra şapır şupur yediğimiz kirazların çekirdeklerini temizleyip, kuruttum. Bu arada, İzmir’de satılan tuzlanmış karpuz çekirdeklerinin karpuzlarını kimin yediğini her zaman merak ettim, İzmir’li arkadaşlardan bilen var mı?

Kiraz/Vişne Çekirdekli Gaz Yastığı Yapımı

Çekirdeklerin temizlenişi: Çekirdekleri birkaç gün suyunu değiştirerek suda beklettim. Bir süzgeçte suyun altında karıştırarak yıkadım. Daha sonra tuzlu suyun içinde 10 dakika kaynattım. Tel süzgeçte elimle bastırıp, sürterek kalan parçaların da temizlenmesini sağladım. Sonra bir gazetenin üstünde balkonda kuruttum (unuttum). Temizlendikten sonra çekirdeklerin ne kadar hafiflediklerine inanamadım.

Yastığın hazırlanışı: Çekirdekleri bir buzdolabı poşetine koyup, buzdolabına kaldırdım. Yastık yapacak vaktim olana kadar soğuk kalsınlar, acil durumlarda soğuk kompres işine yararlar diye. Sonra geçen gün çer-çöp toparlarken kitaplıkta gördüm. Keratalar evin dağınıklığına uymuş, ayaklanmış geziyorlar. Ya da ben artık yapmadığım işleri yaptım sanıyorum. Bu yazıyı yazdım mı acaba gerçekten?

Neyse, kitaplığı temizlerken, bir çekirdek poşetine baktım, bir de Ilgaz’ı sevmeye gelen anneme. Baktım bu ikisi arasında bir ilişki var. Aslında annemden istediğim, minik bir yastık yapması, çekirdeklerin tek bir noktaya toplanmaması için aralara birkaç dikiş atmasıydı. Sonra yeniden yastık dikmek yerine, Ilgaz doğmadan önce diktiğimiz minik uyduruk yastık kılıflarını değerlendirmeye karar verdik. Bir tanesini ortadan kesip bir tarafını iç, diğer tarafını dış kılıf yaptık. Annemin biraz meditasyona ihtiyacı vardı. Resimde gördüğünüz gibi tek şeritlik dikişler attı, sonra vişneleri teker teker oluklara doldurdu (bu eve dikiş makinesi lazım). Ama yastık şahane oldu. Dün buzdolabı poşetinin bir köşesine rulo yapıp koydum. Az önce kontrol ettim, çok güzel rahatsız etmeyen bir soğuklukta idi. Taneli olduğu için de vücudun şeklini alıyor, daha geniş bir yüzeye etki ediyor.

Yastıkta yaklaşık 20 sıra var, her sırada yaklaşık 20 çekirdek var, toplam yaklaşık 400 çekirdek yapıyor. Birkaç kilo vişne, birkaç kilo kirazdan fazlası bile çıkıyor. Artanlarla ne yaptık dersiniz?

Bütün yaz niye buzdolabında saklamışım ki çekirdekleri, ne güzel oynarmışız. Ayk Budur!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

Tags: ,

11 yorum

 1. Bunun pirinc versiyonu da var. Mikrodalgada isitip kullaniyorsun (sirtina, karnina vs.) uzun ssure sicak duruyor.

 2. Pratik Anne,

  Pirinci hiç duymamıştım. Çok iyi bir opsiyon, küçük bebeklerde yastığın açılma riskine karşı pirinç daha tehlikesiz sanki.

 3. Bizde pirincli olani var, bir de lavanta, papatya vs. falan da var icinde, mikrodalgada 2 dk isittiktan sonra tutulmus boynuna, beline, koluna, falan koyuyorsun, yada agriyan karnina. ABD`de yasayanlar icin soyluyorum, Bed Bath and Beyond`un banyo ve spa bolumunde var…bir de CVS`lerde turlu cizgifilm karakterli yada yetiskinler icin turlu desenlerde hem soguk hem sicak olarak kullanilabilen pirincli olanlardan var.

 4. Verilen emek icin birsey yazmadigimi farkettim. Annenin ellerine saglik, makinesiz sabir isiymis gercekten de. Sonradan cekirdeklerle oynamaniz, bizim nohutlarla oynamamizi animsatti. Oyun 15 dk surer, koltuk altlarindan haftalar sonra bile nerden ciktigini anlamadigim nohutlar cikar meydana :))

 5. Açalya,

  Pirinci bilmediğime çok hayıflandım gerçekten. Hiç değilse, kışın Tan için kullanırdık, belki işe yarardı.

  Oynarken çekirdekleri minik parmaklarla dizdiği zaman güzel ama, avcuna alıp yukarıdan atmaya başlayınca tadım kaçmadı desem yalan olur 🙂

 6. Brüksel’de ve Luxemburg’ta sizin yaptığınız gibi yassı ya da boynun şekline uygun ya da küçük kabarık bir yastık gibi olanlarını Casa/Blokker gibi mağazalarda 10 Avro’ya satıyorlar. Kiraz çekirdekli olanları da fırında veya mikrodalgada ısıtılıp, tutulan kol, bel, boyun gibi yerlere konulabiliyor ama çok büyük bir rahatlık yaratmadığı tecrübeyle sabit:) Ankara’da bahar nasıl olur bilirsiniz, güneş çekilince hava birdenbire soğuyuverir. En az 12-15 derece fark eder. Ben Selin daha 4-5 aylıkken (bahar aylarıydı) termafor yerine bu yastığı ısıtıp ayaklarının altına dayardım. Çok az gaz sıkıntısı çekmemizde etkisi olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır kendim için Nikken’in uzak kızılötesi ve mıknatıslı boyun ve bilek sargılarını kullandığım ve çok memnun olduğum için dolabın bir köşesinde duruyor. Hani Selin’e yine lüzum ederse diye. Malum önümüz kış…
  Sevgiler,
  ç.

 7. Çiğdem,

  Kışın benim de ayaklarım çok üşür, Ilgaz’a lazım olmazsa ben kullanırım artık 🙂

 8. çok güzel bilgiler edindim saynizde çok teşekkürler

 9. harika fikirler hiç aklıma gelmemişti teşekkürler:))

 10. Sevim Hanım, Hande,

  Rica ederim.

 11. İlhan Aslan

  Elimde 40 – 50 ton civarında temizlenmiş yıkanmış ayıklanmış pırıl pırıl vişne çekirdeğimevcut siz veya iletişim kurduğunuz firmalar var ise satışını gerçekleşti,rebilirim.

  Saygılar

Yorum bırak