Oto Koltukları Maxi-Cosi, Britax, Besafe

Şimdiye kadar Can’ın kullandığı 3 adet oto koltuğunu size tanıtmak istiyorum (Hande’den):

Maxi-Cosi Cabrio Fix
İlk koltuğumuz Maxi-Cosi Cabrio Fix oto koltuğuydu ve aynı zamanda bebek arabasına monte edilebiliyordu. Kullanımı çok rahattı.

Cabrio Fix’i, bir sonraki koltuğumuzun biraz gecikmeli gelmesinden dolayı doğumundan neredeyse 16 aylık olana kadar kullandık. Hala Can’ın o koltuğa karşı özel bir sevgisi var. Bence en fazla bir yaşına kullanılmalı. Küçük ve yatar pozisyonda olduğundan bir süre sonra çocuk için oldukça sıkıcı olabiliyor.

Volvo Britax-Fixway
Hamile kaldığımı öğrendiğimde arabamızı daha sağlam bir arabayla değiştirmeye karar vermiş ve Volvo almıştık. Volvo broşüründe çocuk koltukları dikkatimizi çekmişti. Can’ın koltuğunu değiştirme zamanı yaklaşınca aklımıza bu koltuklar geldi ve araştırmaya başladım. Araştırdıkça konunun çok derin olduğunu ve çocuk için en güvenli yolculuğun, mümkünse 4 yaşına kadar ters dönük olduğunu öğrenince kendimizi bir maceranın içinde bulduk. Bu vesileyle de Kitubi ve Damla ile tanışmış olduk.

Araştırmalarımız sonucunda getirtebileceğimiz 2 koltuk olduğu sonucuna vardık. Volvo Britax ve Besafe’in 3 modelinden bir tanesi. Isofix bağlantısı olduğundan arabamızın Volvo oluşundan ve Ilgaz’ın koltuğunu sevmesinden dolayı Britax Fixway almaya karar verdik. 

Aracınızda Isofix Yoksa
Eğer arabanızda isofix bağlantısı  yoksa öncelikle arabanıza isofix demirinin bağlanabileceği ve arabanın konstrüksiyonuna sabitlenmiş bir parça taktırmanız gerekiyor sonrasında

Koltuk bağlantı demir ayağı;

Ve koltuk bağlantı demir muhafazasına ihtiyacınız olacak;

Britax Fixway’in Üstünlükleri

 • Can çok seviyor,
 • Oldukça yüksek oluşuyla çocuğa güzel bir görüş açısı sağlıyor (Besafe’den daha yüksek)
 • Oturduğu kısım rahat ve geniş, koltuğun yüksekliğiyle birlikte ayak mesafesi oldukça fazla.
 • Isofixli oluşu, koltuğun yanlış bağlanma riskini ortadan kaldırıyor.

Olumsuz Yanları

BeSafe Izi Combi X1

Karma (BeSafe’in distribütör’ü) talebimiz üzerine geriye dönük monte edilen bir modelinden fuar için 3 adet getirdiklerini söylemişlerdi. Gelen modelin isofixli olmadığını öğrendiğimizde moralimiz bozulsa da Besafe’in kalitesine güveniyordum. Bu araştırmalar sırasında Can’dan 40 gün küçük olan Ege’nin annesi Gülşah’la sürekli bağlantı halindeydik. İlk Besafe’in reklâmını o görmüş ve bana araştırmam için bir materyal daha sunmuştu. Biz Britax’ı alırken, Karma’nın bizim için getirdiği koltuğu da onlar aldılar.

Benim arabamda isofix sistemi yok. Ara sıra da kiralık şirket aracı kullanıyorum. Bir yandan sistemi kurdurmak için formalitelerle uğraşırken diğer yandan eşimle, “Çocuğu sen al” – “olmaz koltuk senin arabanda” gibi tartışmaları sık yaşar olmuştuk. Bu yüzden ikinci bir araba koltuğu almaya karar verdim. Bu arada Evren ve Osman oğulları Tan için Ankara’da bir mağazadan Besafe İzicombi X1 almışlardı. Mağazadan almak taksitli alma imkanını da beraberinde getiriyordu. Böylelikle Özel Can Bebe’yi arayıp ellerindeki Besafe’in koltuğunu internetten alışveriş yapabilmem için web sayfalarına yerleştirmelerini rica ettim. Kısa bir süre sonra yeni koltuğumuz bize teslim edildi.

Besafe İzi Combi X1’in Avantajları

 • Elinize aldığınızda bile ağırlığıyla güvenli ve sağlam olduğunu size hissettiriyor.
 • Aksesuarları beraberinde teslim ediliyor.
 • Fiyatı oldukça uygun
 • O kadar sıkı monte oluyor ki yerinden bir milim koltuğu oynatmanız mümkün değil.
 • Isofixli olmamasına karşın, ilk montajda biraz zorlansanız da daha sonraki montajlarda arabanıza göre ayarları çok oynatmadığınız için çok kısa sürede monte edebiliyorsunuz. (dün zaman tuttum, Can etrafımda dolanıp beni yavaşlatıyor olmasına rağmen bir dakikadan daha kısa bir zamanda monte ettim.
 • Oldukça konforlu görünüyor.

Koltuğu hem ters hem düz monte edebiliyorsunuz. Fakat bu bizim için bir avantaj değil, çünkü koltuğu öne döndürmek gibi bir niyetimiz yok.

Dezavantajları

 • Britax’a göre ayak mesafesi çok az daha kısa
 • Britax’a göre biraz daha alçak.
 • Can sanki Britax’ı daha çok seviyor gibi geliyor bana (duygularını net ifade etmeye başladığında nedenini öğreneceğiz).
 • Hem ters hem düz monte edebiliyorsunuz (zamanından önce düz monte edilmesine neden olabilir ve düz montajı tersteki kadar kıpırdamaz sabitlenmiyor)

Bence bunlar çok önemli dezavantajlar değiller.

Ters monte edilen koltukların montajında dikkat edilmesi gerekenler

 • Koltukların arabanın ivmesiyle öne ve ya arkaya yapışmasını önleyen ayak, kayış vs. ayarlarının doğru yapılması.

* Sabitlenmiş BeSafe izi combi X1

* Ön koltuğa sabitlenmiş kayışlar koltuğun ivmeyle arabanın arka tarafına doğru kaymasını önlerken, yere basan ayak ta, koltuğun arabanın ön tarafına doğru hareket etmesini engelliyor

* Koltuğun arabaya sabitlenmesini sağlayan mekanizmanın kriko kolu

* Hem araba koltuğunu sabitlerken aynı zamanda koltuğun arka tarafa doğru hareket etmesini engelleyen çelik kaplama bölümün emniyet kemeri geçişi.

* Emniyet kemerinin geçiş noktaları.

 • Her iki koltuğunda dik, dinlenme ve yatma diye 3 pozisyonunun olmasına karşın (düz bir zemine koyduğunuzda bunun doğru olduğunu görüyorsunuz), arabaların arka koltuklarının rahat oturum için arka tarafa eğimli yapılmış olmasından dolayı, koltuğu her zaman için yatar pozisyonda tutup, koltuğun da kayışlarını iyice sıkarak koltuğun yüzeyini mümkün olduğunca düzleştirdiğinizde görüyorsunuz ki çocuk uyurken başı öne düşmüyor. (ilk günlerde uyurken çok rahatsız bir koltuk bu diye çok üzülmüştük)

Bir de koltuklar gelmeden önceki en büyük fobim, küçücük olan benim arabama (ford fiesta) sığar mı korkusuydu. Onda da bir sıkıntı yaşamadık. Çok yer kapladıkları kesin ama orası oğlumuzun özel yeri.

Her iki koltuktan da çok memnunuz. Daha da önemlisi Can çok memnun bizim de içimiz rahat.

BeSafe İzi Combi X3 İsofixli  Oto Koltuğu fiyatları ve satın alma

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

7 yorum

 1. Tam da ne alsak derken harika bir yazı olmuş. Görseller süper. Teşekkür ederiz.

 2. merhaba,
  Besafe İzi Combi X1’in isofixi var görünüyor internette acaba ben mi yanılıyorum.Tersten yerleştirilebilir de demiyor:((

 3. ÖzgürAnne faydalı olabildiğime sevindim. Bu arada Volvo yeni bir oto koltuğu daha çıkartmış. Reklamını gördüm. İsofixli değil ve 9 ay – 6 yaş yazıyor. Çocuk büyüdüğünde yükseltici koltuk görevide görüyormuş düz çevrilip. İstersen onada bir göz atın.

  Elif, Easy kid diye bir modeli var BeSafe’in isofixli ters dönük. birde yanılmıyorsam bu sene eascombi X2 diye bir model çıkartmış isofixli. Ama easy combi X1 de isofix yok. Bağlantı farklı aparatlarla ve otomobilin emniyet kemeriyle oluyor.

 4. Merhaba Hande Hanım,

  bebegim su anda 5 gunluk ve ana kucagı ile ilgili yasadigimiz problem uzerine yazınızı kesfettim. Bizim ana kucagımız Peg Perego Pimo Viaggio marka, ve uzun arastirmalardan sonra Maxi-Cosi Cabrio Fix ile arasında kalıp sonunda onu almistim. ama maalesef icine bebegimi yerlestirdigimde nedeyse oturuyor pozisyonda kalıyor, boynu one dogru egik duruyor. yani cocuk tam yatar pozisyon almıyor. 5 gunluk oldugu icin bu durum bizi cok rahatsız etti.
  Bu yazının basinda Can’in Maxi-Cosi Cabrio Fix ile olan fotografinda nerdeyse yatar pozisyonda oldugunu, kafasının yukarı dogru baktıgını farkettim. Ayrıca boyun destek yastıgını da kullanmamıssınız. Acaba bizim ana kucagında mı sorun var, yoksa bizim kullanımımızda mı bir sorun var? Ana kucagının icine bebegin altına bi sey mi (battaniye vs.) yerlestirmek gerekiyor? Siz boyle mi kullanmıstınız?

  Cevabınız icin simdiden tesekkurler…

 5. Tamamen tesadüfen fotoğrafta öyle çıkmış. Aslında olması gereken çocuğun ana karnında durduuğu pozisyona yakın durması imiş. Bizide o duruş ilk başlangıçta çok rahatsız etmişti. Ama maxi cosi ile yaptığım konşmada öğrendik ki olması gereken ince boynu korumak ve bebeği alıştığı pozisyonda tutmak açısından çene boynunu kapatır şekilde oturuyor yaklaşık ilk 6 ay ve gerçektende rahat ediyordu. Hiç bir extra ürüne ihtiyacınız yok Tamamen olması gerektiği pozisyonda bebeğeniz Işıl Hanım. Size sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.

  Sevgiler

 6. Merhabalar benim oglum ilk dogdugunda besafe izi go ana kucagi aldim son derece guvenli saglam bir urun bebegim buyuyuncede besafe izi combi isofix aldim suan onu kullaniyorum saglam marka carpisma testlerini esimle izledik ve yurt disinda da arastirmistik turkiyede de olmasi sevindirici son derece memnunum ve cocugumu gonul rahatligi ile oto koltuguna oturtuyorum sevgiler

 7. BeSafe benim bebeğimin hayatını kurtardı. Bir kaç ay önce geçirdiğimiz trafik Kazasında eşim ben annem ve bebeğim ile büyük bir faciadan kurtulduk. Haftasonu için iş stresini atalım dinlenelim diye küçük bir kaçamak yapalım istemiştik. Taa ki kahrolası bir kamyonun yaptığı çok büyük bir hata sonucu Ölümle yüzleşme aşamasına gelene kadar. Eşim ve ben emniyet kemerimiz ve hava yastığı sayesinde ufak sıyrıklarla şans eseri Kazayı atlattık. Annem bir süre yoğun bakımda kaldı ama şuan onun da durumu çok şükür iyi. Bu kazadan çıkardığım en büyük ders oto koltuğunun Bebeğin sağlığı için ne kadar önemli bir şey olduğu yönünde oldu. Iyi ki araştırmışım ve iyi ki BeSafe almışım. Allah a şükür bebeğim hiç bir sıyrık bile almadan bu kazadan kurtuldu. Ona bişey olmamasını hem koltuğa ters bağlamamıza hem de besafein olağanüstü güvenlikli bir ürün Olmasına bağlıyorum. Bu ürünü aldığım için çok memnunum herkese de binlerce kez tavsiye ediyorum. Bebeğime bişey olsaydı asla kendimizi affedemezdik. Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın. Herkes önlemini en iyi şekilde alsın. Biraz Pahalı bir ürün ama çocuğunuzun güvenliği Herşeyden önemli olsun. Tüm annelere duyrulur !

Yorum bırak