Doğumdan Sonra Kuyruk Sokumu Batması – Koksigodini (coccydynia)

Kuyruk sokumu bölgesinde, insanın 4 ayaktan 2 ayağa geçmesi sonucu esnekliğini yitirdiği düşünülen kaynamış omurga kemikleri mevcutmuş. Bu iki kemiğin arası düşme, doğum (sanırım hızlı doğum, iri bebek doğumu gibi doğumlarda) gibi nedenlerle ayrılabiliyor ve bölgede ağrıya yol açıyormuş. Halk arasında kuyruk sokumu kırığı da deniliyor ama aslında bu bir kırık değil.

Doğumdan hemen sonra başladı. Hemşirelere sorduğumda normaldir demişlerdi. Yatarken ağrı hissetmiyordum. Otururken ve özellikle oturduğum yerden kalkarken çok canım yanıyordu. Bana ağrı kesici verdiler. Bir süre geçip de hafiflemeyince yeniden sordum, anlaşıldı ki epizyotomi olduğumu sanıp o yüzden normaldir demişler. Aslında ikisinin karışma ihtimali çok yok, dikişin o kadar ağrıyacağını sanmıyorum, bu sonuçta kemik ağrısı. Doktorumla konuşma imkanım olduğunda, hızlı doğumdan olabileceğini söyledi ve geçer dedi. Sanırım ağrıyı azaltmak için yamuk yumuk oturmaya başladım ve bu defa ağrı daha yaygın bir hale geldi. Ilgaz 3 aylık olduğunda hala çok sıkıntı çekiyordum. Konuyu ingilizce kaynaklardan epey bir araştırdım ve zamanla geçebildiğini, minder, steroid iğnesi, akupunktur gibi şeylerle ağrı tedavisi yapılabileceğini öğrendim. Öte yandan ağrının yavaş da olsa zamanla geçmesi bekleniyor ve ağrıdan başka bir zararı da yok gibi görünüyordu. Gerçekten de gitgide hafifliyordu.

Ben de Ilgaz 2 yaşına gelene kadar, ağrı gerçekten de gitgide azaldığı için doktora gitmedim. Bu zaman zarfında da kalça bölümünde bir oluk olan viscoflex yastığa oturdum. En sonunda artık geçmeyeceğine karar verip, biraz da Gökhan’ın ısrarlarıyla doktora gittim.

Ortopedist doçente sıkıntımı anlattım. Beni muayene edip MR istedi. MR sonucu çıktıktan sonra odasına gittim. Bir de baktım doktor yanına bir doktor arkadaşını daha almış iki doktor beni bekliyorlar. Durum ciddi herhalde diye düşündüm. Sonra doktor dedi ki, MR’ınız tertemiz, ödem falan yok. Ne ödemi olacaktı ki dedim, 2 yıl oldu doğum yapalı. Sonra beni yanındaki diğer doçent arkadaşına teslim etti ve çıktı.

İkinci doktor (bayan doktor) beni yeniden muayene etti. Muayene yer itibariyle biraz rahatsız edici bölgede olduğundan belki de kadın doktor daha uygun gelmiştir dedim. Doktor muayenesini tamamladıktan sonra sevinerek, “Evet, evet, çok bariz. Bu şekilde çok hastam oldu. Bu Koksigodini!” dedi. Ben kadının yüzüne öyle bir baktım ki, ismin garipliğinden rahatsız olduğumu düşünmüş olmalı. Aslında ben wikipedia doktoruyum ya, teşhisdeki heyecana sinirlendim biraz. Evet biliyorum diyemedim. Doğumdan beri ne kadar doktor tanıdık varsa, hiç muayene etmeden rahatlıkla aynı teşhisi koymaktaydı. Ben internetten tüm alternatif tedavileri öğrenmiştim. Hatta akupunktur sertifikalı anestezi uzmanı ablamız görüştüğümüz zamanlarda tedavi de yapmıştı, her birinden sonra birkaç rahat haftayı geçirmiştim. Muayenehaneye girdiğim andan itibaren de ilk olarak “doğumda başladı” ifadesini kullanmış, kuyruk sokumumda ağrı, otururken, oturduğum yerden kalkarken falan diye güzelce tanımlamıştım. Benim bulduklarımdan başka bir tedavi önereceklerinden ve derdime derman bulacaklarından ümidi kesmiştim. Bana steroid iğnesi önereceklerdi ama bunca ay bu ağrıyı çektikten sonra şimdi kortizonlu iğneyi olmak istemiyordum. Çok moralim bozulmuştu.

Sonra iki doktor biraraya geldiler. Aralarında uygun tedavi için fikir alışverişi yapmaya başladılar. İlaç tedavisinde hemfikir görünüyorlardı.

Teşhisi koyan bayan doktor, muayene eden erkek doktora, sen simit sevmezsin ama, ben simidin iyi geleceğini düşünüyorum dedi. Aralarında yarı anlaşılır yarı anlaşılmaz konuştular. Benim çıkarımıma göre bu medikal minder tayfasının bir tarafı düzelteceğim diye, başka bir tarafa bası yaparak orayı bozduğundan söz ediyorlardı. Ben zaten minder kullanıyorum dedim. O sizin kullandığınız gibi değil dediler ama simit değil de visco minder reçete etmeye karar verdiler.

İlaçları okudum, ağrı kesici ve kas gevşeticiydi, 2 haftalık bir tedavi. Ama bunlar ağrı kesici, 2 yıldan sonra geçmediyse etki edecek mi, tedavi edecek mi, etmezse ne olacak dedim. İyileşmeyi hızlandırıcı özelliği olduğunu, tedavi olmazsa iğne düşünülebileceğini, 3 hafta sonra kontrole gitmemi söylediler. Reçete ettikleri yastığı medikal malzeme deposuna sordum, benim kullandığımdan üstün yanı olan bir minder yoktu bu durum için.

İlaçları içerken ağrım kesildiği için tüy gibi oldum, kuyruk sokumumu unutup, temkinli davranmaya ihtiyaç duymadan oturup kalkmaya başladım. Bu arada minderden sıtkım sıyrılmıştı. Hem ilaçların rahatlama etkisiyle, hem de bunca zaman oturdum yeter dedim, kaldırdım attım. Yalnız aynı dönemde, ofiste kullandığım koltuğu iyice aşağı indirdim, artık resmen kaykılarak oturuyorum. Bunun vücudumun her yeri için çok daha rahat olduğunu farkettim. Boynum bükülmüyor, belim ağrımıyor, mouse kullanırken bileğim bükülmüyor. Yalnız karşıdan gelenler beni göremiyorlar.

İlaçları kesince ağrı hafiften tekrar başladı. Bu artacak herhalde yine dedim. Sonra geçenlerde aylardan beri kuyruk sokumumun ağrımadığını farkettim. İşte unutmuşum bile. Artık zaman mı geçirdi, minder mi kötü geliyordu, sandalyenin alçak olması mı yaradı, ilaçlar mı yaradı bilinmez. Ama bir daha da kimse beni minder kullanmaya ikna edemez. Çünkü doğumdan beri ara sıra oturduğum bölgede tahriş yaşıyordum ve bunun sebebini bir türlü bulamıyordum. Sanırım minder yüzünden ağırlığım hep bir bölgeye biniyordu. Minderi bıraktığımdan beri bu konuda hiçbir sıkıntım kalmadı.

Doğumdan sonra kuyruk sokumunuzda ağrı olursa neler yapabilirsiniz:

 • Ağrı çok yoğunken fazla oturmamaya çalışın. İlk günlerde otururken minder kullanmanız yararlı olabilir. Ama bence uzatmamakta yarar var.
 • Bir-iki hafta sonra hala yoğunsa hemen bir doktora gidin. Emzirirken kullanılmasında sakınca olmayan ilaçlarla sizi müthiş rahatlatabilirler. O sıkışık günlerde çaresi olduğu halde bir de ağrıyla uğraşmanın hiç gereği yok.
 • Düzenli akupunkturun işe yarayacağını düşünüyorum.

Hamileyseniz!!! : Eğer normal doğum düşünüyorsanız bu konudan doktorunuza söz edin. Tüm spor yaralanmalarında olduğu gibi 🙂 bu durumda da yaralanmadan hemen sonra yapılabilecek bazı uygulamaların (soğuk uygulaması gibi) çok yararlı olabileceğini okumuştum. Sık görülmese bile hazırlıklı olmuş olursunuz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

10 yorum

 1. Ben işim gereği uzun saatler koltukta oturuyorum. Yılbaşından beri ara ara, Temmuz ayından itibaren her sabah düzenli olarak Yoga yapıyorum. Ağrı ve o batma hissi yok oldu diyebilirim. Çok çok uzun süre oturmak zorunda kaldığımda gene hissediyorum ama ayağa kalkınca hemen geçiyor. Hareket etmek iyi geliyor. Uzun süre sabit kalmamak gerek. Ama bunu yıllar önce gittiğim bir fizik tedavi uzmanı da söylemişti, masa başı bilgisayarlı bir işte çalışıyorsanız, yarım saatte bir kalkıp gezinin, uzun saatler sabit durmayın, vücut için, özellikle, bel, boyun bölgesi için çok zararlı demişti.

 2. yıllar öncesinde bende de olmuştu. neden kaynaklıydı bilmiyorum ama en az 3 sene çektikten sonra yoga esnasında bir hareketin beni çok rahatlattığını farkettim. hatta ilk zamanlarda okadar çok çıtırdama sesleri geliyorduki benden arkadaşlar dalga geçiyorlardı benimle. ve bir kaç ay içinde tamamen geçti. hareketi tarif edersem anlaşılırmı bilmiyorum ama deniyorum:

  her iki bacak açılır, dizler bükülür ve vücut iki bacak arasına gelecek şekilde çömelinir ve yavaş yavaş bir sağ bacağın üstüne ağırlık verilir bir sol bacağın üstüne gibi bişeydi:)) tabiiki yoga bir uzman tarafından yönlendirilmelidir. hareketler çok güzel kasları çalıştırırsada, yanlış yapılacak bir harreket sakatlanmalara yol açar.

 3. Bende şuan aynı acıyı çekiyorum fakat benim oturup kalkarken oluyor hele uzun süre oturmuşsam kalkmak resmen işkence.Hamileliğimden 1 ay sonra fissür rahatsızlığıyla birlikte baş gösterdi.Bir yerden düşmedim,normal doğum yapmadım.Sadece fissürden dolayı tuvalete girmek istemiyordum ve tuvaletimi tutuyordum orda bi zorlama olduysa olmuştur.Fissür ameliyatını oldum olalı 5 ay oldu ve bu oturup kalkarken ki batma geçmiyor 🙁

 4. Merhaba, aynı dertten çok muzdaribim ve ekteki minderi şiddetle arıyorum ama bulamıyorum.Oturma simidim var,iyi gelmediği gibi sanki daha çok ağrıya sebebiyet veriyor.Siz bunu mu kullanmıştınız?Nereden aldığınızı hatırlıyormusunuz?Teşekkürler.Yoga önerisi yapan arkadaşlara da ayrıca teşekkürler.

 5. Ayla hanım,

  Çok geçmiş olsun. Ben tchibo’nun bir ofis temasından almıştım. Ortopedik oturma minderi diye satılıyordu.

 6. Damla hanım merhaba gittiğiniz hastane , doktor ve size verdikleri ağrı kesicileri yazamısınız. Çünkü ben kalçamın üstüne düştüm ve kuyruk sokumum kıvrıldı.doktor olayın üzerinden bir 50 gün geçince anüsten kortizonlu igne vurup kaldırdı, fakat batma hissi ve ağrılarım tam olarak geçmedi.doktorlar sabret 3 ay sonra hepsi geçicek diyor ama (doktor kaldıralı 1 ay oldu)ben çok korkuyorum böyle yaşamaktan.Teşekkür ederim.

 7. Damla hanım merhaba gittiğiniz hastane , doktor ve size verdikleri ağrı kesicileri yazamısınız. Çünkü ben kalçamın üstüne düştüm ve kuyruk sokumum kıvrıldı.doktor olayın üzerinden bir 50 gün geçince anüsten kortizonlu igne vurup kaldırdı, fakat batma hissi ve ağrılarım tam olarak geçmedi.doktorlar sabret 3 ay sonra hepsi geçicek diyor ama (doktor kaldıralı 1 ay oldu)ben çok korkuyorum böyle yaşamaktan.Teşekkür ederim.

 8. canan hanım merhaba,

  Üstünden epey geçti, doktor ve ilaç isimlerini hatırlamıyorum ancak Amerikan hastanesi ortopedi bölümünde doktorlar görmüştü. Gerçekten yavaş iyileşiyor, ama iyileşiyor. Uzun süre oturmamaya ve oturduğunuzda kalkarken daha çok canınızın yandığı pozisyonlarda oturmamaya çalışmanızı öneririm. Benim hala belirli masa-sandalye yüksekliği kombinasyonlarında oturduğumda kalkarken ağrı yapabiliyor ama öyle eskisi gibi hayat kalitemi düşürecek seviyede değil de, böyle bir şey geçirmiş olduğumu hatırlatacak kadar.

  Çok geçmiş olsun.

 9. Teşekkür ederim .İlaç isimlerini hatırlarsanız, yazarmısınız, bana doktor simit verdi 3 ay sabredicem bakalım, ben hep simide oturuyorum zaten iyi günler

 10. Şu an bu ağrıyı çeken biri olarak yazıyorum bu yaziyi. Rahimden olduğum bir ameliyat sonrası dayanılmaz agrilarla karşılaştım. Kaç doktora gittim bilmiyorum.En son Fizik tedavi doktoru prof. hastaligin coccydiania olduğunu ,kuyruk sokumu bölgesinde ödem oluştuğunu söyledi.Yeni bir tedaviye baslatti. Yuzunkabak 4 gün boyunca yatacagim ve odemin geçmesi icin kortizon ilacı kullanacagim. Bakalım o feci ağırdan kısa sürede kurtulabilecekmiyim. Dua beklerim. Rabbim kimseye böyle bir acı vermesin.

Yorum bırak