Kitubi Oyuncak Mağazası

Bu dizide:
Pahalı Türkiye’m
Tekelcilik ve internette alışveriş
Kitubi Oyuncak Mağazası

Sanki benimki de kapanmış da yazamamışım gibi yüzsüz bir şekilde blogların açılışı şerefine bir yazı dizisi yazayım dedim, ürün fiyatları, yurdum fiyatları, internette alışveriş ve vergiler üzerine.

Geçmiş iş hayatımda ürün yöneticiliği yaptım, çok kez ürün fiyatı belirledim, kampanya düzenledim ve hatta bir dönem finans biriminin tüm şirket ürün ve hizmetleri için yaptığı maliyetlendirme çalışmalarına destek verdim. Dolayısıyla ürün satışından, kiralamasına, hizmet satışından abonelik türü hizmetlerin maliyetlendirme ve fiyatlandırmasına, çeşitli dönemlerde yapılan kampanyalara kadar geniş bir yelpazede tecrübe sahibiyim.

Sizin Migros’ta bir şey kalmış mı?

23 Nisan döneminde birçok satıcı çocuklara hitap eden ciddi indirimler yaptılar. Öyle ki, sadece benim Nurturia’daki güncellemelerimi takip ederek tüm Türkiye’deki Migros mağazalarının stok durumuna hakim olabileceğimizi düşündüm. Arkadaşlarımız bir yandan çocuklarını ürünlerin yarı fiyatına sevindirebilmenin coşkusunu yaşarken, diğer yandan indirime kapılıp gereksiz alışverişler yapmaktan dolayı ve acaba diğer zamanlarda kazıklanıyor muyuz düşüncesi ile rahatsız oluyorlardı. Migros’ların kar marjlarını bilmiyorum elbette ama bu tür kampanyaların yapılabilmesi için kullanılan bir hesaplama mantığından bahsetmek iyi olur diye düşündüm.

Kredi kartlarımızdan ödediğimiz, faturada yazmayan masraflar

Bir ürünün maliyetine dahil edilmesi gereken birçok kalem var, ürünün nakliyesi, mağazanın kirası, elektiriği-suyu, yazar kasalardan tutun raflara kadar demirbaşlar, personel maaşları, fire verilen ürünlerin maliyetleri, temizlik giderleri, vs. Bir de vergiler var, KDV tutarlarını fiş ve faturaların üzerinde görebilirsiniz, şirketler kiraları üzerinden stopaj öderler, şirket adına net kar üzerinden vergi ödenir, ayrıca yıl sonunda işyeri sahipleri kar alıyorlarsa şahısları adına da vergi öderler.

Kitubi Oyuncak

Diyelim ki Kitubi Oyuncak diye bir mağaza açtım. Vergiler olmasın. Dükkanıma her yıl aldığım oyuncaklara peşin para vermemiş olayım, hepsini satmış olayım ve  kırılan dökülen de olmamış olsun. Küçük dükkanıma da dükkan açılışında devir parası ödememiş, depozito vermemiş, dekorasyon yaptırmamış olayım. Çeşitli zamanlarda paraya sıkışıp bankadan kredi falan da çekmemiş, faiz ödememiş, işyerime sigorta yaptırmamış olayım.

 1. Mağazamda her ay 100  oyuncak satıyorum.
 2. Bu 100 oyuncağa 1000 TL ödüyorum.
 3. Aylık 250 TL kira, çalışanıma 700 TL maaş, 50 TL’lik de elektrik, su, ısınma, telefon faturası ödüyorum. Kendime maaş almıyorum. Toplamda 1000 TL işletme giderim var.
 4. Tüm giderlerim 2000 TL, oyuncakların satışından toplam 2500 TL gelir elde ediyorum.
  ((2500-2000)/2000×100) = % 25
  Karım %25. Tüketiciler bu hesabı ürün maliyeti ile yapma eğilimindedir, öyle yaparsam (2500-1000)/1000×100)=%150 gibi bir oran çıkar ama bu hesap doğru değildir. İşletme giderlerini hesaba katmadan, “ooo, çok karlı iş” diye açılan çok sayıda işyeri vardır ve kısa sürede batarlar.
 5. İş makineleri çok yaşa!” bayramını kutlamak için kampanya düzenledim. Bunun için ek mal aldım. Kampanyayı duyurmak için el ilanı bastırmak, reklam vermek gibi ek masraflar yapmayacağım. Aylık o 100 ürünü zaten satıyorum, işletmemin genel giderlerini de ürünlerin satışından çıkartıyorum. Kampanya için aldığım setlerde işletme giderlerini yansıtmam gerekmiyor. Kampanya dışındaki zamanlarda Playdough kazı setini 10 TL’ye alıp, 25 TL’ye satıyordum. Kampanyada %25 kar marjımı koruyarak, sadece ürünün çıplak maliyetini yansıtarak (10x % 12,5/100)=12,5 hesabından 12,5 TL’ye satabileceğime karar veriyorum. (25-12,5)/25×100=% 50 hesabından indirim oranını hesaplıyorum. “Bayram süresince iş makinesi oyuncaklarında %50 indirim var, gel vatandaş gel!” tabelasını dükkanıma asıyorum.

Kampanyanın işyerine ne katkıları olabilir?

 • Dükkana normalde gelmeyecek müşteriler gelebilir, gelmişken kampanya dışı ürünler de alabilirler. Genelde iyi ürünler satan işyerleri kampanyalardan daha çok kar elde ederler.
 • Dükkan daha fazla kişi tarafından tanınır. İyi hizmet, farklılaşmış hizmet veren işyerleri kampanya sonrasında da kazanmaya devam ederler.
 • Ek gelir elde ederler.
 • Stokta bekleyen ürünlerini bitirip yeni, güncel mal alabilirler.

Ben Migros’tan alışveriş yapmadım bu kampanya döneminde ama Lego satıldığını bu kampanya vesilesi ile öğrendim. Lego’lar bizim aile bütçemizde ciddi yer tutan ürünler ve ben bundan sonra alacağım zaman Migros’lara da bakacağım.

Kampanyalar tüketiciler için de basitçe daha ucuza ürün almak anlamına gelir elbette. Tüketicilerin daha uygun fiyatlara ürün almalarına yarayan başka şeyler de var tabi, rekabet, internetten alışveriş ve üretim, dağıtımın globalleşmesi gibi. Sonraki yazılarda…

İşyeri dükkan falan demişken, bu yazıya da göz atın: http://hulyanintunasi.blogspot.com/2011/04/eli-opulesi-kadnlar.html

Nurturia İndirim Fırsatları Grubu

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

Tags: , ,

5 yorum

 1. Açıklayıcı bir yazı olmuş,tüketici olarak firmaların yaptığı kardan ziyade cebimden çıkan paraya bakıp alış-verişi ona göre yönlendiriyorum.
  Talan etmek değil niyetim istediğim şeyin maliyetini nasıl düşürebilirim derdim 🙂
  Bir kaç gün önce, istediğim bir oyuncak başka yerde 39 TL iken Migros indirimde 17 TL ye aldım.

 2. crocus, denk gelince çok iyi oluyor gerçekten, güle güle oynasın.

 3. Boyle hizmet hangi blogda var!
  Begenerek izliyoruz sizi Damla Hanim.

 4. Sedaydin, heheh 🙂

Yorum bırak