Anaokulu görüşmeleri için 5 altın kural

Nurturia’da kreş arıyorum soruları çoğaldı son günlerde. Mevsimlerden anaokulu arama mevsimi geldi. Oyun grubu arayışımızdan itibaren, taşınmalarla birlikte kaç kreş gezdim sayamıyorum. Eğer tavsiye üzerine gözü kapalı vereceğiniz bir anaokulu/kreş varsa ne ala. Yok benim geçmişte yaptığım gibi belirli bir yarıçaptaki tüm kreşleri tarama usulü gezmeyi planlıyorsanız size kolaylıklar dilerim. Umarım hatalarımdan, tecrübelerimden yola çıkarak hazırladığım püf noktaları işinize yarar:

1 – Web siteleri ve ön telefon görüşmeleri: Çalışsanız da çalışmasanız da bir anaokulu ile ilgili oturduğunuz yerden ön bilgi almak çok işinize gelebilir, ancak anaokullarının web siteleri nadiren günceldir ve sizi fena halde yanıltabilirler. Benzer şekilde telefonda da istediğiniz bilgiyi almanız çok zordur. Adımınızı attığınız anda geri çıkmak isteyeceğiniz bir kreş için telefondaki sıcak ses tonu yüzünden gereksiz yere beklenti içine girmek istemiyorsanız telefon görüşmesini boşverin.

2 – İlk ziyaret kuralı: Bir anaokuluna yapılacak ilk ziyaret habersiz olmalı ve okul gezilerek ziyarete başlanmalıdır. Okulun doğal hali ile ilgili yaptığınız ziyaretin saatine göre değişen çok kıymetli bilgiler elde edebilirsiniz. Öğle yemeği zamanları, akşam üzeri çıkış saatlerine yakın zamanlar güzel saatlerdendir. Okulu gezerken birkaç cümle de olsa öğretmenlerle, çalışanlarla iletişim kurmaya çalışın. Geçerken uğradığınızı, detaylı görüşme için randevu alacağınızı söyleyerek zamansız ziyaretinizle kreş yöneticisini de oyalamadan ayrılabilirsiniz.

3 – İşbölümü yapın: Eğer kreş konusuna birden fazla kişi karar verme şansınız varsa ilk ziyaretleri aranızda paylaşın. Hem olmayacak yerlere iki kaynak harcamamış olursunuz, hem de olabilecek kurumlar için ajan gönderme şansınız olur.

4 – Ajanlık: Biraz paranoyakça kabul ediyorum. Ama kreşi seçip, çocuğu verdikten sonra endişe içinde hergün aramaktansa baştan tüm fırsatları değerlendirmek daha iyi. Aynı yaşlarda çocuğu olan bir arkadaşınızla aynı anda kreş mi arıyorsunuz? Şahane! Yoksa eşinizle, annenizle iş bölümü yapın. İlk ziyaretleriniz sonrası kısa listeye kalan kreşleri sizden bahsetmeden onlar da ziyaret etsinler. Bakalım onlar nasıl bir tabloya denk gelecekler? Ayaküstü sorulan benzer sorulara benzer yanıtlar mı verecekler?

5 – Esas görüşme: İlk elemeleri yaptınız, 2-3 kreşten randevu aldınız. Eni konu görüşmek için mümkün olursa eşinizle birlikte gidin ki sonrasında izlenimlerinizi tartışma imkanınız olsun. Yöneticinin rahat olduğu saatleri seçmeniz daha iyi olur. Bu görüşmede öncelikle konuşan kişi siz değil, kreş yöneticisi olmalıdır. Böylece hem anaokulu ile ilgili en fazla bilgiyi edinebilmek için zamanınızı verimli kullanmış, hem de girdiğiniz detaylarla yönetinin elinde olarak ya da olmayarak bazı gerçekleri rötuşlamasına, bazı detayları parlatmasına yol açmamış olursunuz. Siz çocuğunuzu ne kadar anlatsanız da kreş kuralları değişmeyecektir ve onu asıl tanıyacak kişi öğretmenidir. Detay sorulara girmeden önce burası nasıl kuruldu, nasıl bir sistem uyguluyorsunuz gibi genel sorularla başlayabilirsiniz, böylece sorularınızın tipinden nabza göre şerbet ihtimali en aza iner. Aklınıza yatmayan noktalara hemen itiraz etmeyip sona saklamaya çalışın.

İyi şanslar!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

Tags: ,

Bir yorum

  1. harbi altın kurallar,çok güzel anlatmışsın. 4.madde için;aklını seveyim demek geldi içimden:)

Yorum bırak