Hafta hafta gebelik – 14. hafta

2. Trimester

Resmi olarak 2. trimesterdeyim artık. Kaldı 2/3.

İlk haftalara göre daha enerjiğim fakat göbek rahatsızlık vermeye başladı bile, tabi daha yolun başındayız. Eğer gündüz bir şekilde fırsat bulup biraz kestirirsem daha sersem uyanıyorum,  o yüzden geçiştirmek daha işime geliyor. Akşam erken yatsam bile uyuyamıyorum, alışkanlık. Sabah da kaloriferlerin yanması ile birlikte sıcak basarak uyanmaya başladım Ilgaz’dan önce. Eğer geç olmayacak ama uyuyabileceğim bir saatta yatarsam 12-12.30’u geçirmeden 7-7.30 saat uyku ediyor, gece uyansam bile hemen daldıysam gün içinde çok şikayet etmiyorum.

Hamile Yastığı

Annem Ankara’daki İkea’dan kocaman fil bulup yolladı bana artık onunla birlikte yatıyorum. Bu durum yatağımızda biraz yer kaplasa da Ilgaz’ın çok hoşuna gidiyor, sabah o da kendininkini alıp geliyor uyanınca.

Kımıl kımıl

Bu hafta ilk hareketlerini hissettim. Henüz erken olsa da nasıl olduğunu bildiğim için yanıldığımı hiç sanmıyorum, zaten ikinciler erken hissedilirmiş diyorlar. Elle dışarıdan hissedilmiyor, içeride bir şey kımıl kımıl ediyor, gaz gibi mide guruldaması gibi ama barsakta ya da midede değil, rahatsızlık vermiyor, içini hop ettiriyor.

Hamilelik sütyeni nasıl olmalı?

Ben iki hamileliğimde de daha çok başında balenli çamaşırları bırakıp hamileliğe uygun çamaşırlara geçtim. Sanırım hanımların çoğu 3.-4. aylarda geçiyorlar hamile sütyenlerine. Genelde emzirme sütyenlerini hamileliğe de uygun diye öneriyorlar ama insan emzirirken bıkıyor zaten onlardan, hem bence normalde açılır kapanır kup hiç rahat değil. Bir de zaten penye türü çamaşırlar o kadar uzun süre sık yıkanarak kullanılınca deforme oluyorlar, Ilgaz’da aldığım hamilelik sütyenleri esnemişler. Ben de araya araya sonunda istediğim sütyenleri buldum.

Hamilelik sütyeni sıkı saran ama penye ve nefes alan bir kumaştan, kalın askılı, balensiz, destek için kupların altında destek bölümü olan çamaşırlardan tercih edilmeli. Ben birkaç spor sütyeni ve toparlayıcı sütyen denedim uygun olur düşüncesi ile olmadı çünkü o çamaşırların çoğunda ortaya toparlama çabası var, halbuki hamilelikte göğüs koltuk altına doğru yayılıyor ve sütyenin göğsün yapısını zorlamadan olduğu yerde toparlayıp destek olması gerekiyor. Bir sürü alışveriş merkezi gezdikten sonra köşe başındaki çamaşırcıdan bu sütyeni buldum. Ben markayı hiç duymamıştım ama satıcı oldukça eski ve iyi bir marka olduğunu söyledi.

Gece için de özellikle sağa sola dönerken rahatsız etmemesi için dikişsiz, yarım spor atlet tarzı olanları tercih ediyordum. Fakat gece onlar da yukarı toplanabiliyorlardı.  Bu Tchibo çamaşır ile çok rahat ettim, sentetik ama incecik, kaşındırmıyor, yok gibi. Bendeki eflatunu ama aynı gibi görünüyor, askıları ayarlanıyor ve sırtı da kopçalı.

 

Bulantı: Yok

İştah: İyi

Canımın çektikleri: Tuzlu şeyler.

Kilo: 55,5

Şeker: Açlık 103 (cihaz 10-15 fazla ölçüyor)

Uyku: İyi

Ağrı sızı: Baş ağrısı.

Nurturia hafta hafta gebelik – 14. hafta

Nurturia’dan 14. hafta gebelik soruları

Alper Mumcu’dan 14. hafta 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

5 yorum

  1. Aynı model sütyenden almıştım çok kalitelide çıkmıştı. Yanılmıyorsam Kom’dan almıştım. Ben de emzirme sütyenini hiç kullanışlı bulmamıştım üstelik benimkide 1-2 ay içinde sünüp hiç işe yaramaz bir hal almıştı.

    Sevgiler
    Hande

  2. merhaba aynı dertten muzdarıp olarak aldıgınız ılk resımdekı nın markasını ogrenebılırmıyım koşup almak ıstıyorum benı anlattınız sanki!!sevgıler

  3. @nevin, markası altan, resme tıklayınca sayfasına yönleniyor.

  4. Kitubi, bu siyatik benim ilk hamileliğimde canımdan bezdirmişti. Annem sadece yünle geçer demişti ve ben neredeyse 40 derece sıcakta diz üstü yün içlik giymiştim. Geçirmişti ve ikinci hamileliğimde tekrar etmemişti.

  5. Bahar, demek sıcak iyi geliyor. Ben dün gece yorganı bile örtemedim, bakalım çok dayanılmaz hale gelirse denerim. Şimdilik fena gitmiyor.

Yorum bırak