Reading Rainbow – çocuklar için ingilizce sesli kitap (kütüphane) uygulaması

Reading Rainbow ingilizce kitapların sesli okunduğu ve çocuklara uygun videoların yer aldığı kütüphane.

screen480x480

Android

App Store

Reading Rainbow aslında 20 yıllık bir Amerikan TV dizisinin uygulaması. Dizinin tanıtım videosu:

Üyelik modeli ile erişiliyor. Bana 6 aylık aboneliği almak ekonomik olarak mantıklı geldi, 1 yıllık abonelikte ciddi bir indirim olmuyordu, 29.99 usd karşılığı bir tutar ödedim. İnanılmaz sayıda çocuk kitabı kategoriler sayfa sayfa görselleri ile e-kitap halinde, metinler çok güzel bir ingilizce ile okunuyor, her sayfa okunduğunda çevirmenizi hatırlatan bir ikon çıkıyor, çocuğun çok kolayca kendi çevirebileceği gibi tasarlanmış, ara sıra çok küçük animasyonlar da var, bir ağacın yapraklarına dokununca dökülmeleri gibi. Çocuğun bir sırt çantası var ve aynı anda 5 kitap indirilmiş oluyor, birini çok kolayca iade ederek bir tane daha alabiliyor abonelik süresince ücretsiz olarak.  Ayrıca yine tamamen çocuklara uygun çok güzel içerikli videolar var, bir pastane ziyareti videosu gibi. Aboneliği yaptıktan sonra Neptün’e uygun fiyatlılarından 5-6 türkçe kitap aldım ve 36 TL ödedim. Kıyaslayınca, hele de ingilizce kitapların fiyat farkını ve edinmenin güçlüğünü göz önünde bulundurunca gerçekten çok ekonomik. Resimli kitap okuyacak yaşta çocuğu olan herkese tavsiye ederim.

Dil her yaşta maruz kalınarak öğreniliyor. Duolingo‘yu bu yüzden seviyorum, o anda kalıcı olarak öğrenmemiş olsanız bile sizi devam etmeye motive edecek şekilde ilerlemenize izin veriyor. Böylece uykuya dalmadan önce o gün aslında tam öğrenmeden geçtiğinizi düşündüğünüz şeylerin kulağınızda geri planda yankılandığını duyabiliyorsunuz. Eski konuları da tekrarlaya tekrarlaya öğreniyorsunuz.

Nurturia’da çocukları için ingilizce eğitim veren kreş arayışındaki velileri görünce paylaşmamın iyi olacağını düşündüm. Neptün’ün erken yaşta sadece maruz kalarak edindiği ingilizcesinin türkçesine paralel ilerlemesi için sürekli yeni ingilizce çizgi filmler, uygulamalar araştırıyorum. Neptün ingilizce kitap okutmayı da çok seviyor, biz de okuyoruz tabi ama aksanımızla ilgili kaygılanıyoruz. Reading Rainbow’u keşfettiğimde bu nedenle altın bulmuş gibi oldum. İster ingilizce ana diliniz olsun, ister aksan kaygınız, isterseniz hiç ingilizce bilmeyin, kesinlikle işe yarar bir uygulama. Çocuğunuz hiç ingilizce anlamıyorsa belki sıkılabilir, bunun için önce daha basit çizgi filmler izlemesini, basit ingilizcesi olan oyunlar indirmenizi önerebilirim. İmkanlarınız ingilizce eğitim veren kreşe vermeye elverişliyse bence çocuğunuz çok şanslı. Değilse de özellikle küçük yaşlarda dilin ille organize bir eğitimle öğrenilmesi gerekmediğini, çocuğunuz öğreniyor gözükmese bile kulak dolgunluğunun ilerisi için çok faydalı olduğunu hatırlamak gerekiyor. Ilgaz’ın da dediği gibi, keşke ben de 2 yaşında ingilizce çizgi film izleyerek öğrenebilseydim ingilizceyi.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

Tags: , ,

2 yorum

 1. Bu uygulamalar gerçekten çok keyifli, ve işe de yarıyor.
  Reading rainbow’u bilmiyordum – hemen deneyeceğiz – ama aynı benzer yapıda bir de iphone uygulaması PlayTales var. PlayTales-Gold uygulamasına da yıllık makul bir ücret ödeyerek yüzlerce kitap alabiliyorsun.
  Bir de okumaya başlayan çocuklar için de Reading Raven ‘ı uygulamasını öneririm.
  Ancak bu maruz kalma ile öğrenme – ve kendini açık etmesi – biraz da çocuğa bağlı. Mira ingilizce konuşmayı sadece maruz kalma ile ciddi anlamda çözmüş olsa da Ada da durum pek farklıydı – evde abladan maruz kalmasını geçtim – 1,5 yaşından beri okulda gün boyu bir native bir ingilizce öğretmeni var – ve bir kaç ay öncesine kadar ağzından bi hello duymamıştık.
  Bir kaç ay önce Mira, Kiss, Pink, Alice Cooper falan dinlemeye başlayınca, Ada sürekli bunları söyleyerek dolaşmaya başladı. O maruz kaldığı ingilizceler bir yerlerde birikmişmiş 😛

 2. Banu, yorumunu görmemişim, dolayısıyla onaylamamışım da geç oldu çok özür dilerim 🙁

  Önerdiklerine hemen bakıyorum.

  Maruz kalma ile ilgili yorumuna kesinlikle katılıyorum. Belki cinsiyete ya da kafa yapısına göre değişiyordur. Biz de Ilgaz’ın öğrendiğini fark edemedik, hatta okuma çağına kadar da ciddi bir şey yapmadık pek bir ilgi, öğrenme göremediğimiz için. 2. sınıfta artık zorunlu yaşının geldiğine ve artık analitik olarak öğrenebileceğine karar vererek Duolingo ile düzenli çalışmaya başladı, bir seviyeye getirdikten sonra biriktirdiklerini çıkartmaya başladı. İlk kitabını ingilizce okuyana kadar biraz bizim ittirip kaktırmamızla gitti. Hemen sonrası filmleri dublaj izlemek istememe, bir kitabı okuduktan sonra ingilizceden mi okudum, türkçeden mi hatırlayamama seviyesine geldi. Bu acaba sonucu hemen göremiyorsan bile çok kasma sadece maruz bırakmaya devam et, bir gün nasıl olsa dökülecek mi demek?

Yorum bırak